Adıyaman

Eurodesk, gençleri Avrupa fırsatlarından yararlandırıyor

Eurodesk, gençleri Avrupa fırsatlarından yararlandırıyor

 

Adıyaman Gençlik ve Kültür evi Eurodesk temas noktası olarak gençlerin Avrupa fırsatlarından yararlanması sağlanıyor

Adıyaman Gençlik ve Kültür evi Derneği Müdürü Yeşim Çelik Süzer, yaptığı açıklamada, Eurodesk’in Temas noktası olarak akredite edilmiş bir kurum olduğunu belirterek,  Türkiye Cumhuriyeti, AB Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından, gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermekle yetkilendirilmiş kuruluş olduğunu ifade etti.

Adıyaman Eurodesk olarak birçok gence ulaşıp bu fırsatlardan yararlanması konusunda bilgilendirmeler yaptıklarını anlaran Süzer, şunları kaydetti:

“Bünyemizde yapmış olduğu birçok projelerde, sanatın uluslararası dili, Uluslararası Avrupa gönüllü hizmet programı, İspanya ve Romanya, Makedonya ortaklığı ile gerçekleştirilmiştir. 7 genç bu çalışmalardan yararlanmıştır. “Genç gönül elçilerig projesinde de 3 bin gencin yararlanması sağlanmıştır.  Yakın zamanda kabul edilen bir Avrupa Gönüllü Hizmet Programı kapsamında 6 genç Portekiz, İtalya ve Romanya ülkelerine giderek 6 ay gönüllü hizmet programına 6 genç katılım göstereceklerdir.  Ayrıca bir çok lisede ve üniversitede bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.

Gençler bu çalışmalara katıldıkça iş bulma olasılıkları artıyor,Yabancı dil eğitimi alıyor ve kendilerini geliştirme fırsatları yakalıyorlar”

Eurodesk hakkında da bilgilendirmede bulunan Süzer, şöyle devam etti:

“Eurodesk, gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Ağıdır. 33 Avrupa ülkesinde faaliyette bulunan Eurodesk Bilgi Ağı, ülkemizde de Türk Ulusal Ajansı bünyesinde 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Eurodesk hizmetleri şunları içerebilir, Ücretsiz soru yanıtlama hizmeti (e-posta ile, faks ile, telefonla, ziyaretle),  Soru sahiplerine öneri ve yardım hizmetleri, Fonlarla ilgili Avrupa bilgisine internet erişimi sağlanması, Eğitimler düzenlenmesi ve destek hizmetleri, Konferanslar,  Seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi, Kaynak materyallerin basılması ve dağıtılması, Gençlik Programı ile ilgili bilgilerin yaygınlaştırılması” (BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu