Adıyaman

Esnaf kredisine yoğun ilgi

Esnaf kredisine yoğun ilgi

 

Yeni Adıyaman Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Salman, esnafın kredi için yoğun talebini karşılamakta güçlük çektiklerini dile getirdi.

Salman, 2011 yılında Adıyaman’da ikinci kooperatif olarak açıldıklarını ve o günden bu güne kadar 37 milyon 800 bin TL kredi kullandırdıklarını söyledi.

Hazineden aktarılması gereken paranın yeteri kadar olmaması nedeniyle esnafı kredi kullandırma konusunda sıkıntı çektiklerini kaydeden Mustafa Salman, sırada bekleyen 150’nin üzerinde dosyanın bulunduğunu kaydetti.

Mustafa Salman, “Bu güne kadar 24 milyon 500 bin TL kredi verdik. Geri dönüşümlerle birlikte bu rakam 37 milyon 800 bin TL’yi buldu. Esnafın talepleri doğrultusunda katkı sağladık. 2014 yılının 11 ve 12 ayında Hazinenin vereceği paranın yeteri kadar olmamasından dolayı ödeme yapılamadı. Şuanda önümüzde 150’ye yakın esnafın dosyası bulunuyor. Buda yaklaşık 10 milyon TL’ye denk geliyor. Parada sıkıntı çekilmeyeceği söyleniyordu bizde dosyaları kabul ettik. Bakanlıkla ve milletvekillerimizle görüşüyoruz. Bu sorunu çözmenin gayretinde olacağız. Kaynak sıkıntısı giderilince talepler karşılanacak. Esnafın bu kadar ilgi göstermesi esnaf kredilerinin faiz oranını 0,5 gibi düşük rakam olmasından kaynaklanıyor. Banka faizlerinin yüksek olması, esnaf kredilerinin düşük olmasından dolayı talep oluyor. Şuan talep yoğun olduğundan dolayı ve elimizde dosyalar biriktiği için yeni talepleri almamaya çalışıyoruz” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu