Adıyaman

Erdoğan Mevsimlik Tarım İşçileriyle Görüştü

Erdoğan Mevsimlik Tarım İşçileriyle Görüştü

 

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanvekili Mehmet Erdoğan, Adıyaman Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği’nde (AMİD) tarım işçilerinin temsilcileriyle görüştü.

Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM’de kurulan Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanvekili Mehmet Erdoğan, AMİD Başkanı Mehmet Gürbüz ve tarım işçilerinin elçileriyle görüştü.

Mevsimlik tarım işçisi olarak başka illere çalışmaya giden işçi sayısında ilk sıralarda yer alan Adıyaman’da, dernek başkanı ve elçilerle görüşen Mehmet Erdoğan, tarım işçiliği konusunda en büyük sorunun kayıt dışı olduğunu söyledi.

Sayıları 1 milyon olduğunu tahmin edilen mevsimlik tarım işçileri sayısının kayıt altına alınamadığı belirten Mehmet Erdoğan, bu sorunun el birliği ile çözüleceğini aktardı.

Adıyaman’da kayıtlı 1 elçi olduğunu dile getiren Mehmet Erdoğan, ancak kayıt dışı 300’e yakın elçinin görev yaptığını söyledi.

Erdoğan, “Mevsimlik tarım işçileriyle yaptırımlarımız var ama uygulamadan kaynaklanan sorunlarımız var. Ulaşımdaki sorunla ilgili gerekli denetimleri getirdik ama hala hem ulaşımdan, eğitimden, barınmadan, sağlıktan, aracılardan kaynaklanan problemlerimiz var. Yaklaşık 300 ilçe var ama resmiyette 1 adet elçi görünüyor. Problemin başında kayıt dışı geliyor. Yaptığımız çalışmalarda Türkiye genelinde komisyon oluşturuldu. Komisyonumuz çalışıyor. 15 Şubat tarihinde Şanlıurfa’da çalıştay düzenleyeceğiz. Buradaki çalıştaya bölgeden katılımlar olacak” dedi.

Adıyaman Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği Başkanı Mehmet Gürbüz, mevsimlik tarım işçileriyle ilgili sorunları sıraladı. Gürbüz, hem sağlıksız ortamlarda hem de düşük ücretle işçilerin çalıştığını belirterek, sosyal güvenlik haklarının olmadığına vurgu yaptı.

Mehmet Erdoğan’a Milletvekili Salih Fırat, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, Merkez İlçe Başkanı Hakan Gürsoy eşlik etti. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu