Adıyaman

Erdal Eren Anıldı

Erdal Eren Anıldı

 

12 Eylül 1980 darbecileri tarafından yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, İdam edilişinin 35.yıldönümünde Adıyaman Emek Gençliği tarafından bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Anma etkinliğine çok sayıda lise-dershane ve üniversite öğrencileri katıldı.

Emek Gençliği İl Yöneticisi Baran Ök, “Hayatını devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış yiğit yoldaşımız Erdal Eren’in idam edilişinin 35.yılındayız. İdamının üzerinden 35 yıl geçen Erdal’ı bugün anmanın, onun mücadelesini sahiplenmenin ve yürütmenin büyük bir anlamı vardır. 35 yıldır egemenler kendi varlığını ve geleceğini garanti altına almak için hep gençliği hedef aldı. Erdal’ın 12 Eylül günlerinde simgeleşmesinin önemi buradadır. 12 Eylül darbesi esas olarak işçi sınıfının örgütlerine ve işçilerin mücadelesini ezip geçmek üzere yapılmıştı. Devleti yöneten egemen sınıfların toplumu yeniden şekillendirme çabasına giriştiği o günlerde Erdal, kurtuluşunu işçi sınıfının iktidar mücadelesine bağlamış genç bir militan olarak idam edildi.

Sermaye güçleri ve onun yıllardır temsilcisi olduğu hükümetler, Deniz Gezmiş’lerden mücadele bayrağını devralan Erdal’ın ideolojisinden korktular. Çünkü işçi sınıfı ve mücadelesi onların mezar kazıcısıydı. Hele ki geleceğini işçi sınıfına bağlamış olan gençlerden, onların mücadele azminden, cesaretlerinden daha çok korktular. Hâlâ korkmaya devam ediyorlar.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Erdal Eren’in yaşamını ve mücadelesini anlatan slayt gösterildi. Tüm Köy Sen Şube Başkanı Ramazan Gökay ve Emek Partisi Merkez İlçe Başkanı Ramazan Durmuş’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşi ile devam eden anma etkinliği, gençlerin soruları ve konuşmalarla sona erdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı