Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

En hayırlınız, Kur’an öğrenen

20 Haziran 2015 Cumartesi, 10:00

Yaz Kuran Kursları Başlıyor

En hayırlınız, Kur’an öğrenen

 

Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, yaz Kur’an kurslarının 22 Haziran tarihinde başlayacağını kaydetti.

Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Kur’an kurslarında sabah ve öğleden sonra ikili eğitim yapılacağını, sabah programı saat 09:00 ile 12:00 saatleri arası, öğleden sonraki program ise 13:30 ile 16:30 saatleri arası yapılacağını vurguladı.

Öztürkçü, “Adıyaman’da bulunan tüm camilerimizde ve Kuran kurslarımızda görevlilerimiz yaz kuran kurslarımıza gelen tüm öğrencilere başta Kur’an-ı Kerim, itikad, ibadet, Peygamberimizin hayatı ve ahlak ölçüleri ile ilgili dersleri verecek. Bunun yanında görme engelliler için Mimar Sinan Kuran kursu, işitme engelliler için İmamağa Kuran Kursu ve 4-6 yaş grubu için Sevgi Ana Okulu tahsisi edilmek suretiyle özellikli sınıflar oluşturulmuştur. Bu konuda ki taleplerini Kuran kurslarımıza ve Müftülüğümüze bildirebilirler. 22 Haziran’da başlayacak kurslar, 21 Ağustos’a kadar devam edecek. Ailelerin çocuklarının sağlıklı bir dini eğitim alabilmesi için yaz tatili sürelerinden biraz fedakarlık ederek, bu eğitimden azami ölçüde istifade etmeleri gerekir. Tüm cami, Kuran kursları ve Müftülüğümüzün uygun gördüğü diğer mekanlarda 15 Haziran itibari ile kayıtlar başladı.

Yaz Kur’an kurslarında okumak isteyen çocuklar velisinin muvafakatine binaen, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’nde yer alan EK-8 form dilekçe ile kursa kabul edilecektir” dedi.(İHA)

 

Kur’an Öğrenme ve Öğretmenin FaziletiEn-Hayirliniz-Kuran-Ogrenen…-(1)

Allah’ın ilk emri “Yaratan rabbinin adıyla oku”dur. Farz olan beş vakit ve cuma namazı ile nafile olan bayram, teravih ve diğer namazların rukünlerinden biri de kıraattir. Kıraat; Fatiha ve bazı süreleri okumak demektir.  Namazın diğer şart ve rukünlerinin, bir mazeret sebebiyle yerine getirilememesi halinde, bir alternatifi vardır.  Ama kıraatin; mazereti de, alternatifi de yoktur. Namazda mutlaka ayet okumak gerekir. Bu da, Kur’an öğretiminin İslam dininde ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Kur’an öğretimi, Peygamberimiz(sav) zamanında başlamış ve günümüze kadar süregelmiştir. Peygamberimiz, Kur’an’ı Cebrail’den öğrenmiş, ona öğrenci olmuş; kendisi de birçok sahabeye öğretmiş, ezberletmiş ve öğretmenlik yapmıştır. Bu konunun üzerinde ehemmiyetle durmuş; Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerin, insanların en hayırlısı; Onu okumanın, ibadetlerin en faziletlisi olduğunu bildirmiş ve her harfe on sevap verileceğini müjdelemiştir. Kur’an öğretimi için, Medine’de Mescid-i Nebevi’nin bitişiğindeki Suffa denilen yerde, kendisi görev almış ve birçok sahabeyi de bu önemli iş için muhtelif yerlerde görevlendirmiştir.

Kur’an’ı öğrenmek, öğretmek, anlamaya çalışmak, öğrendiklerimizi yaşamak; gönüllere huzur, ruhlara sürur, kalplere sükûnet verir. Evlerde ve bulunulan her yere bolluk ve bereketin; huzur ve sükûnetin gelmesine vesile olur.  Müslümanlar her zaman -özellikle de okulların tatil olacağı bu günlerde ve içinde bulunduğumuz Mübarek Üç Aylarda- çocuklarına Kur’an’ı öğretmeye gayret ederler. Çocuklarını camilerde açılan Yaz Kur’an Kurslarına gönderiyor.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz