Adıyaman

“En büyük zenginlik bilgidir”

Üniversitede Çevrimiçi Gençlik-Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı Forumu

UNESCO Küresel Medya ve Enformasyon Okuryazarlığı Haftası kapsamında Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) ve Adıyaman Belediyesi işbirliğiyle Avrupa Birliği koordinasyonunda Çevrimiçi Gençlik- Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı Forumu düzenlendi.

ADYÜ Vehbi Koç Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Vali Yardımcısı Ayhan Akpay, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, üniversite akademik ve idari çalışanları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise yaptığı konuşmada en büyük gücün bilgi olduğunu belirterek, “En büyük zenginlik bilgidir. Fakat bu bilginin insanlık yararına kullanılması gerekiyor. Sosyal medya açısından her gün yeni bir dünya kuruluyor. Sosyal medyada paylaştığımız bir olay olumlu veya olumsuz kelebek etkisi yaratıyor.” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Ayhan Akpay ise, forumun hayırlara vesile olmasını temenni ederek, katılımcılara teşekkür etti.

Türkiye’de Dijital Medya Kullanım Oranı Çok Yüksek

Forumda konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, ele alacağı konunun online çevrimiçi programı ama aynı zamanda çevrimiçi dezenformasyon olduğunu belirtti.

Birkaç rakam vereceğini ifade eden Berger, “Avrupa Birliği vatandaşlarının yüzde 69’u haberlere çevrimiçi online olarak ulaşıyor. Avrupalıların yüzde 62’si sosyal medyayı kullanıyor. Bu oran Türkiye’de daha yüksek. Avrupalıların sadece yüzde 28’si sosyal medya aracılığıyla ulaştıkları bilgiye güveniyorlar. Online bilgi tüm dünyada daha önceden hiç öngöremediğimiz şekilde insanı güçlendirebiliyor.” dedi.

Tarihte gelişim yönünde yapılan ilk sıçramanın Mezopotamya’da yazının bulunmasıyla gerçekleştiğini dile getiren Berger, “Yazı daha sonrasında çok hızlı bir şekilde ticareti artırma, ekonomiyi geliştirme, bilimi destekleme ve dil için kullanıldı. Aynı zamanda siyasi bilgi sağlanması yani propaganda amacıyla da kullanıldı.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Zafer Elgin’in yaptığı Prof. Dr. Sinan Canan, Miray Akovalıgil, Aykut Elmas ve Ünsal Ünlü’nün konuşmacı olarak katıldığı “AB Türkiye Gençlik Forumu Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı” konulu panel düzenlendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu