Adıyaman

“Ekmeğimizden elinizi çekin”

Tütün Çiftçileri Yol Kapattı

“Ekmeğimizden elinizi çekin”

 

Adıyamanlı çiftçiler, el emeği, göz nuru, umudu, yarını olan, iş demek, aş demek, istihdam demek olan tütününe el konulmasına tepkililer. Kendi ürettikleri ve el konulan 40 ton tütünü geri istiyor, ürünlerinin “suç” olmasını istemiyorlar. HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım da, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e Adıyaman tütününü sordu.

Adıyaman’da tütünleri yol uygulamasında yakalanan tütüncüler, yolu trafiğe kapattı. Tütünlerini kargo yoluyla Adıyaman’dan Gaziantep’e gönderen çiftçilerin geçtiğimiz günlerde tütününe Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde jandarma tarafından el konuldu.

El konulan 40 ton tütünün yakıldığı iddiası üzerine çiftçiler, Atatürk Bulvarı Valilik kavşağını trafiğe kapattı.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü ekipleri çevre güveliği alarak çiftçileri sakinleştirmeye çalıştı.  Adıyaman Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, olay yerine gelerek çiftçilerle konuştu.

Yolun bir süre trafiğe katılmasının ardından çiftçiler, valilik bahçesine geçerek eylemlerini sürdürdü. Ellerinde pankartlarla tütünlerini slogan atarak geri isteyen çiftçiler, tütünlerinin geri verilmemesi halinde eylemlerini sürdüreceği öğrenildi.(PHA)

 

Yıldırım’dan Soru Önergesi

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım da, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e Adıyaman tütününü sordu.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “31.08.2016 günü Gaziantep-Adıyaman yolunda yol kontrolleri sırasında Adıyaman’daki tütün üreticilerine ait yaklaşık 40 ton civarında kıyılmış sarmalık tütüne güvenlik kuvvetlerince el konulmuştur. Bu olay yıllardan beri Adıyaman’ın en önemli geçim kaynağı olan, bir türlü yasal güvenceye kavuşturulamayan sarmalık kıyılmış tütün sorununun hala devam ettiğini göstermektedir. Türkiye’de Adıyaman dışında tarladaki mahsulü yasak olan hiçbir il yoktur. Adıyaman’da sarmalık kıyılmış tütün üretiminin yapıldığı yerlerdeki arazinin az olması, tütünden elde edilen gelirin diğer alternatif tarım ürünlerine göre yüksek olması bölge halkını tütün üretmeye mecbur bırakmaktadır.

Tütün üretiminin aile ziraatı şeklinde yapıldığından istihdam açısından büyük önem arz etmektedir. Üretimin yapıldığı bölgelerde büyük bir ekonomik girdi sağlayan sarmalık kıyılmış tütüne ilişkin 4733 sayılı yasanın 8. maddesinde 2008 yılında yapılan değişiklik üreticilerin yaşadığı sıkıntıları gidermekten uzaktır. Adıyaman’da büyük bir oranda işsizlik sorunu varken tütünü üretimini yasaklamak bu sorunun daha çok büyümesine neden olmaktadır. Adıyaman halkının kendi arazilerinde yaptıkları üretimin önü bu tür yasaklarla kesildiği için halk, mevsimlik işçi olarak Karadeniz, Ege, Akdeniz bölgelerine kadar gidip çok daha zor koşullarda, daha az ücretle çalışmak durumunda kalmaktadır. Tütün üretimi aslında Adıyaman’da işsizlik sorununa da çözüm olacaktır.” dedi.

Yıldırım, “Bu bağlamda; Sarmalık kıyılmış tütünün satışının yasal zemine oturtulması için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Sarmalık kıyılmış tütünden kaç aile geçinmektedir?  Bu konuda elinizde sarmalık kıyılmış tütün üretimin yapıldığı yerleşim yerlerinde hem üretimin hem de yaşam alanlarının korunması için herhangi bir çalışma mevcut mudur?

Sarmalık kıyılmış tütün üretiminin serbest, ticari amaçla üretim ve satımının yasak olmasının hukuki gerekçeleri nelerdir?

Mevcut yasal düzenlemeye göre sarmalık kıyılmış tütün üretiminin ve ticari amaçla satımının yasal zemine oturtulması üreticilerin kendi arazilerinde ürettikleri ürünlerini ülke sınırları içerisinde herhangi bir yasal engelle karşılaşmadan pazarlayabilmeleri ve tüm bu sürecin kamu otoritesince denetlenmesi için herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?

Tütünden başka bir ürün yetişmeyen, özellikle Çelikhan olmak üzere birçok dağ köyünde bu halkın geçimi için alternatif olarak bir ürün desteği yapmayı planlıyor musunuz?

Mağdur tütün üreticilerinin geçim kaynağıyla ilgili olarak nasıl bir çalışma yapmayı düşünüyorsunuz?

Tekel işletmelerinin kapatılmasından önce ve sonraki dönemlere yönelik Adıyaman’daki mevsimlik işçi sayısı ve ekonomik girdi ile ilgili elinizde herhangi bir veri var mıdır? Varsa bu verileri açıklar mısınız?” diye sordu.

Güne Bakış Haber Merkezi-PHA

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu