Adıyaman

“Eğitimde ahlaki değerlere ağırlık verilmeli”

Gönüllü Annelerden Özgecan Açıklaması

“Eğitimde ahlaki değerlere ağırlık verilmeli”

 

Adıyaman Gönüllü Anneler Platformu Özgecan Aslan için basın açıklaması yaptı.

Adıyaman Demokrasi Parkı’nda basın açıklaması yapan Adıyaman Gönüllü Anneler Platformu adına Necla Bilgiç Özelçi, toplum olarak Özgecan’ın durumuna üzgün ve tepkili olduklarını dile getirdi.

Yaşananların toplumun ayıbı olduğunu kaydeden Özelçi, “Her gün gazetelerde televizyonlarda kadına şiddetle karşı karşıyayız. Yapılan araştırmaya göre 28 bin şiddet gören kadın var. Bunlar sesini duyuranlar ses getirmeyen susan nice kadınlarımız var. Özgecan’ın ölümü sonuçlanması bu kadar gündem yarattı oysa nice sessizliğini koruyan aynı sorunlardan mustarip olan Özgecanlar da var. Bu barbarca davranış eğitimsizliğin cahilliğin sonucudur. Eğitimsizlik derken öğrenim anlamında söylemek istemedim nice eğitim ve öğretimini tamamlamış belli yerlerde görev alanlar da kadınlarımıza şiddette bulunuyor. Ahlaki değerlerimiz anlamında eğitimsiz kalmış insanlardan bahsediyorum. Evlilik öncesi evlenecek çiftlerin önceden evlilik öncesi bir eğitimden geçmesi gerekir. Çocukların eğitimi önce aile içinde başlar bilinçli anne ve baba olunması gerekir. Çocuk ailede neyi görürse onu örnek alır. Sonra çevre eğitimi okuldan alır. Okullardan kişisel eğitim ahlaki değerler konusundaki bilgilere daha çok yer verilmelidir. Topluma zarar veren yerine topluma faydalı gençler yetiştirmeliyiz. Vahşice barbarca yapılan bu davranış herkes tarafından kınanmaktadır. Yasalarda, hele hele bu tür olaylarda cezaların ağır olması müebbet hatta en ağır cezalara mahkum edilmelidir.

Kimsenin, çocuklarımızın ve kadınlarımızın sokağa rahat çıkmamıza engel olmaya hakkı yoktur. Can güvenliğimizin olması gerekir. Böyle bir barbarlık kültürümüze aykırı bir davranıştır” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu