Adıyaman

Eğitim Sen’den Metal İşçilerine Destek

Eğitim Sen’den Metal İşçilerine Destek

 

KESK Adıyaman Meclisi adına açıklama yapan Eğitimsen Şube Eş Başkanı Hasan Basri Yorulmaz, Bakanlar Kurulunca yasaklanan Metal işçilerinin grevine destek verdi.

Eğitimsen Şube Eş Başkanı Hasan Basri Yorulmaz, “DİSK`e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi yaklaşık 15 bin metal işçisinin 29 Ocak`ta başlattığı grev, ikinci gününde Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı. Daha önce Hava-İş ve Kristal-İş‘in grevlerini de yasaklayan AKP, Birleşik Metal-İş‘in grevine ‘ulusal güvenlik‘ gerekçesiyle 60 gün durdurma kararı getirdi. Getirilen yasağın, metal işçilerinin grevinin kararlı ve mücadeleci bir çizgide ilerlemesini ve kazanımla sonuçlanmasını engellemek amacıyla getirildiği ayan beyan ortadadır. Her fırsatta “milli irade” diye bağıran AKP`nin işçilerin grev kararına böyle bir yasak getirmesi, hükümetin işçilerin ve emekçilerin değil patronların çıkarını koruduğunun açık kanıtıdır.” dedi.

Yorulmaz, “Kaçak saraylar inşa edip hukuksuzca içine oturanların, çocuklarına para sayma makineleriyle hesaplanabilecek ‘harçlık’ verip ‘gemicikler’ alanların, ‘hediye’ adı altında 300 bin euroluk saati kabul edenlerin,  ‘bakara makara’ diyerek paraları cukkaya indirenlerin yönettiği bir ülkede, işçinin ve emekçinin hakkını araması yasak olacaktır ki bu devran böyle sürsün! Bakanlar Kurulu`nun bu kararı, Soma`da ve Ermenek`te yiten canların ‘kader kurbanı’ olmadığının bir kanıtıdır! Her gün iş cinayetleri sayısının arttığı bir dönemde demek ki kader, sadece yandaşlara “yürü ya kulum” demekte, işçinin ve emekçinin sırtındaki kamburu ise artırmaktadır. Bilinmelidir ki bir taraftan camilerden grev kararlarının “caiz” olmadığı yönünde fetva verdirip diğer taraftan “zulüm karşısında sessiz kalan dilsiz şeytandır” diyenlerin kaderi, işçi sınıfının örgütlü mücadelesine bağlıdır. Korkuları da yasakları da baskıları da bu yüzdendir! KESK olarak, Birleşik Metal-İş`in grev kararına getirilen yasağı kınıyor ve  grevde olan tüm işçilerle dayanışma içerisinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu