Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Eğitim Sen’den Metal İşçilerine Destek

23 Mayıs 2015 Cumartesi, 09:37

Eğitim Sen’den Metal İşçilerine Destek

 

KESK Adıyaman Meclisi Dönem Sözcülüğü adına bir açıklama yapan Eğitimsen Şube Eş Başkanı Hasan Basri Yorulmaz, Metal İşçilerine destek verdiklerini söyledi.

Eğitimsen Şube Eş Başkanı Hasan Basri Yorulmaz,  “etal işçilerinin haklı, meşru ve onurlu direnişini selamlıyoruz. Metal işçileri sadece sırtlarından milyarca dolar kazanan metal patronlarına ve patronların sendikası MESS’e,  hak arama yollarını tıkayan, grevlerini bile “milli güvenlik ve sağlık” gibi sudan gerekçelerle yasaklayan siyasi iktidara değil, işçinin hakkını, hukukunu savunmak yerine patronların yanında saf tutan sendikaya karşı da ayağa kalkmıştır. Bu nedenle ilk günden itibaren patron yanlısı sendikadan istifa ederek direnişe katılan binlerce işçi,  şimdiye kadar iki yıllık imzalanan toplu sözleşmenin üç yıla çıkarılmasına; düşük ücretlere; işten atmalara; sendikal bürokrasiye karşı kitlesel eyleme geçmiştir.

Yaşanmakta olan direnişi bir metal işçisi şu sözlerle özetliyor. ‘Yıllardır makasın arasında kalmıştık. Bir yanda sendika diğer tarafta MESS biçiyordu işçiyi. Yeter artık dedik biz de. Girdik kol kola’. Bu sözler sadece bugün direnişte olan 15 bin metal işçisinin değil,  işveren ve yandaş sendikaların ortaklaşa hak ve özgürlüklerini gasp ettikleri milyonlarca işçinin emekçinin yıllardır yaşadığı gerçekliği tüm yalınlığı ile özetlemektedir. Çünkü bu ülkenin işçileri, emekçileri sadece işverenlerin, patronların, siyasal iktidarların değil, adı sendika olan ama siyasal iktidar ve patron yandaşlığında sınır tanımayanların kıskacındadır. Patronlarla, siyasal iktidarlarla kol kola giren bu sendikamsı yapılar yıllardır işçinin, emekçinin haklarının, özgürlüklerinin gaspında adeta Truva Atı rolü oynamaktadır. “ dedi.

Yorulmaz, “KESK’e bağlı sendikaların üyesi kamu emekçileri olarak, kamu emekçisini, emekliyi, sefalete iten toplu satış sözleşmelerine imza atan bu hormonlu yapıları en iyi bizler tanıyoruz. Bu nedenle ücretlerinin Bosch ile imzalanan sözleşme oranında arttırılması ve işten atılmama garantisinin yanı sıra işyeri temsilcilerini seçmeyi talep eden metal işçilerine sonuna kadar hak veriyoruz.  Öte yandan metal işçilerinin dalga dalga yayılan direnişi karşısında paniğe kapılan patronlar ve patron yandaşı sendika direnişin yasadışı olduğuna iddia etmekte,  işçileri bölmeye ve kışkırtmaya yönelik açıklamalar yapmaktadır. Oysa metal işçilerinin eylemi Uluslar arası Çalışma Örgütü (ILO) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına göre barışçıl toplu eylem ve iş bırakma hakkının yerine getirilmesidir. İşçilerin haklı ve meşru eylemleri asla yasadışı ilan edilemez. Hukuksuz olan, metal işçilerin haklarının, sendikal özgürlüklerinin ihlal edilmesi, işçilerin temsilcilerini özgürce seçme haklarının engellenmesidir.” dedi.

Yorulmaz, “Bizler KESK Adıyaman Meclisi olarak metal işçilerinin onurlu direnişini bir kez daha selamlıyor haklı taleplerinin derhal karşılanmasını istiyoruz. Metal işçilerinin direnişini her platformda sahiplenmeye, dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.  Kendi geleceklerini belirlemek için direnen metal işçileri, iş, ekmek, demokrasi ve onur mücadelesinde yalnız değildir ve çıktıkları bu yolda asla yalnız yürümeyeceklerdir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz