Adıyaman

Editör’den…

Çocuklarımız elimizden kayıp gitmesin

Adıyaman, “uyuşturucu” konusundaki haberlere çok alışkın değil ama yakalanan uyuşturucu maddelerin piyasada alıcı bulmaya dönük olduğu da bir gerçek.

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, uyuşturucu kullanım yaşının tedavi merkezlerindeki kayıtlara göre 11 yaşına kadar indiğini belirtmesi, bu konuda çok daha titiz olunması gerektiğini ortaya koyuyor.

Gazetemizde yer alan bu uyarı haberi, bütün ailelerin dikkatle okumasını ve çocuklarının gözlemleyeceği 13 önemli maddeyi de titizlikle kontrol etmeleri gerekiyor.

Çocuklarımız, kötü niyetli zehir tacirlerinin elinde yitip gitmesin, terör örgütlerinin elinde heba olmasın, aşağılık niyeti olanların elinde kişiliğini, kimliğini, insanlığını kaybetmesin. Kısaca çocuklarımız elimizden yitip gitmesin.

Haberde detaylı olarak yer alıyor ama ana başlıklar halinde Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney’in 13 maddesini buraya da alayım.

Fazla para harcama, eve geç gelme, yalan söyleme, üstüne başına dikkat etmeme, temizliğe özen göstermeme, gözlerde farklı bakışlar, okul başarısında ani düşme, okuldan kaçma, yeni arkadaşlar edinme, sinirlilik ve öfke nöbetleri, aşırı kilo verme, hırsızlık ve yasal sorunlar. ..

Elbette bunların birisi veya birkaçı çocuğunuzun uyuşturucu tuzağına düştüğünü göstermez ama ona daha çok dikkat etmenize, daha çok zaman ayırmanıza, daha çok sevgi ve şefkatinizi sunmanıza bir sebep olabilir.

Sonuç, çocuğunuz yitip gitmesin, elinizden kaydıktan sonra süreç daha sıkıntılı. İyisi mi işin başında yavrularımızı bir başına bırakmayalım…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu