Ebu Zer-i Gıfari Türbesi Bitirilmeyi Bekliyor

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 09:33

Ebu Zer-i Gıfari Türbesi Bitirilmeyi Bekliyor

 

Adıyaman merkez Ziyaret köyünde bulunan Ebu zer-i Gıfari Türbesi’nde devam eden restorasyon, güçlendirme ve çevre düzenleme işlerinin bitirilmesi bekleniyor.

İhaleye çıkarılan ve 31 Aralık 2012 tarihinde firma ile Vakıflar Genel Müdürlüğü Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü sözleşme imzaladı. 31 Ekim 2013 yılında bitirilmesi planlanan restorasyon, güçlendirme ve çevre düzenleme işleri iş artımı nedeniyle ileriki tarihe ertelenmişti. Yapıdaki kayma, yapıdaki zeminden kaynaklı farklı oturmalar ve yapı üstündeki aşırı yükten dolayı yıkılma tehlikesi gibi  nedenlerle restorasyon projesi revize edildi.

Türbe – Son cemaat ve mescit üst döşemesinin tamamlanması ve su yalıtımlarının yapılması, türbe – son cemaat ve mescit üst-zemin yönü taşı döşemeleri, Mescid ve Türbeye giriş kapısı yapılması, kapı ve pencere doğramalarının tamamlanması, Türbe ve Mescit bölümlerinin dış cephesinde kumlamayla temizlik yapılması, lokmalı demir parmaklık yüzeylerinde mekanik temizlik yapıldıktan sonra 2 kat antipas ve 2 kat yağlı boya sürülmesi, Son Cemaat ve Türbe kısımlarının horasan sıvayla sıvanması, çevre aydınlatma armatürlerinin montajı, elektrik tesisatlarının döşenmesi, Türbe- Son Cemaat ve Mescit içi avize ve apliklerin takılması gibi işlemler için iş artışına gidildiği öğrenildi.

İki defa iş artışına gidildi. Bu nedenden dolayı yüklenici firmaya süre uzatımı verildi. 2013 yılının Ekim ayında bitirilmesi gereken restorasyon işe, iş artışı nedeniyle 2015 yılının ortalarına kadar bitirilemedi.

Yetkililer çalışmaların sürdüğü ve en kısa sürede projenin tamamlanacağını dile getirdiler. Vatandaşlar restorasyon yapılan türbenin bulunduğu yere, çalışmalara rağmen ziyaret etmeyi sürdürüyor.

 

Ebu Zer-İ Gıfari Kimdir?

“İslam’ı ilk kabul eden sahabilerden biridir. İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sav) kendisine Abdullah adını vermiştir. Beni Gifar kabilesindendi. Doğum tarihi bilinmemektedir. 652 yılında, Medine çölü yakınlarındaki El-Rabaza kentinde vefat etmiştir.

Ebu Zer zahitliği ve aynı zamanda üçüncü halife Osman bin Affan’a karşı muhalif tutumu ile bilinmektedir. Şiâ mezhebi onu, Ali Bin Ebu Talib taraftarları erken Şiî Müslümanlardan olan Dört Sadık Sahabi’den biri olarak addetmektedir.

Ebu Zer, İslam peygamberi ile birlikte Mekke’den Medine’ye hicret eden Muhacir Müslümanlardandır.

Türkiye’de, Adıyaman’ın Ziyaret köyünde Ebu Zer’e ait olduğu iddia edilen, Osmanlı Sultanı IV. Murat tarafından Bağdat Seferi dönüşünde inşa ettirilmiş olan bir türbe bulunmaktadır.”(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz