Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

“Dünya barış tiyatrosu oynuyor”

06 Nisan 2017 Perşembe, 09:21

Suriye’deki kimyasal saldırı protesto edildi

“Dünya barış tiyatrosu oynuyor”

 

İHH öncülüğünde Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan kimyasal saldırıya tepki gösterdi.

Adıyaman Demokrasi Parkı önünde İHH Adıyaman Şubesi öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması ve gıyabi cenaze namazına Suriyeliler de katıldı. Basın açıklamasında tekbirler getirilerek, sloganlar atıldı.

Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan kimyasal saldırıya tepki gösteren sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamasını İHH Adıyaman Şube Başkanı Fadıl Akkuş yaptı. Akkuş, dünya devletlerinin kimyasal saldırıya sessiz kaldığının altını çizerek, “Dünya devletlerinin oynadığı barış tiyatrosunun kurbanı maalesef yine Suriyeli masum siviller, kadınlar, çocuklar olmaktadır. Dün Suriye’de kimyasal silahlar altında inleyerek can veren çocuk ve sivillerin görüntülerini bütün dünya kamuoyu izledi. Suriye’de can veren çocuklar Hristiyan ve Yahudi olmuş olsaydı yine dünya kamuoyu böyle sessiz kalır mıydı” dedi.

Fadıl Akkuş, Suriye’de barışın sağlanması için Türkiye’nin gayret gösterdiğini fakat diğer devletlerin bunu sabote ettiğini belirterek, “Türkiye’nin barış görüşmelerinin yürümesi için gösterdiği samimi ve yoğun çalışmalarına rağmen Suriye’de barış için bir yol alınamamaktadır. Dünya devletleri bu gayretli barış çalışmalarını adeta sabote etmektedir. Avrupa’da öldürülen birkaç insan için olağanüstü hal ilan edilip bütün dünya ülke liderleri tarafından olay lanetlenirken, Suriye ve İslam coğrafyasında bunca masum insanın ölümüne sessiz kalınması ancak faşizm ve İslam düşmanlığıdır. İslam coğrafyasında destekledikleri terörün silahı bir gün kendilerine dönecek, bu gün İslam coğrafyasına göstermedikleri merhamete bir gün kendileri muhtaç olacak. Vahşeti dünya sathına yayan bu caniler bir gün Müslümanların merhametine sığınacaktır” dedi.

 

Bütün dünya zulme engel olamıyor

Akkuş, “Suriye’de 7. Yılına giren zalim Esed rejimi ve destekçileri katliam ve saldırılarına bu günde yenilerini eklemiştir. Bu sabah İdlib ‘in Han Şeyhun beldesine düzenlenen kimyasal silah saldırısında çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 100’den fazla sivil ölmüş, yine çoğu çocuk 500 sivil yaralanmıştır. Ardından yaralıların tedavi edildiği Rahma Hastanesi ve yine yaralılara müdahale eden sivil savunma merkezlerine 5 defa saldırıda bulunulmuştur.

İdlib’de Maret Numan bölgesinde hastane vurulmuş, tedavi gören onlarca sivil yaralanmış, hastane kullanılamaz hale getirilmiştir. Şam’da kuşatma altında bulunan Doğu Guta Kabun mahallesinde çok sayıda hava saldırısı olmuş, Duma da ise engelli sağlık merkezi vurulmuş, Hama’da birçok noktaya aynı anda hava saldırıları düzenlenmiş, İHH İnsani Yardım vakfı tarafından desteklenen ekmek fırını dahi vurulmuştur.  Bu görüntüler ilk değildir. Maalesef dünya devletlerinin şu an ki tutumlarına bakılırsa son da olmayacaktır. Obama döneminde kırmızıçizgi ilan edilen Kimyasal saldırı, 2013 yılında gerçekleştirilmiş, ancak ne kırmızı çizgi kalmış ne de zulme engel olunmuştur.

Dünya devletlerinin oynadığı barış tiyatrosunun kurbanı maalesef yine Suriyeli masum siviller, kadınlar çocuklar oluyor. Türkiye’nin tüm iyi niyetli çabalarına, barış görüşmelerinin yürümesi için gösterdiği samimi ve yoğun çalışmalara rağmen Suriye’de barış için bir yol alınamamaktadır. Dünya devletleri bu gayretli barış çalışmalarını adeta sabote etmektedir. Buradan kamuoyunu yapılan tüm zulümlerde olduğu gibi bu zulümde de Suriyeli mazlum kardeşlerimizin yanında bulunmaya davet ediyoruz” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: