Adıyaman

Diyarbakır Baro Başkanına Yapılan Saldırı Kınandı

Diyarbakır Baro Başkanına Yapılan Saldırı Kınandı

 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin basın açıklaması yaptığı esnada düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmesi ve polis memurunun şehit düşmesi Adıyaman’da yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

Adıyaman Barosu avukatları ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeleri basın açıklamasına katıldı. Adıyaman Adalet Sarayı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk olarak Adıyaman Barosu Genel Sekreteri Av. Mesut Seçilmiş, basın açıklama yaptı.

Av. Mesut Seçilmiş, yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet dileyerek, “Baro Başkanımız, son açıklaması ile barışı, kardeşliği, birlikteliği dillendirdiği sırada hain bir saldırıya uğrayarak yaşamını yitirmiştir. Bu saldırı Türkiye’de hukukun üstünlüğüne, demokrasiye savunmaya yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıyı kınıyor ve saldırının ardındaki karanlık güçlerin ve faillerin yakalanarak adalet önüne çıkartılmasını ve olayın bütün yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz” dedi.

Daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşları adına İHD Başkanı Av. Osman Süzen basın açıklaması yaparak, “Bu saldırıyı Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi’nin nezdinde tüm hukukçulara, insan hakları savunucularına, barışseverlere yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Bugün Diyarbakır, Barolar Birliği, hukukçular, insan hakları savunucuları ve Türkiye halkları, bir akil insanı, bir hukuk insanını, adalet ve barış için, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı bir suikast sonucu yaşamını yitirdi. Tahir Elçi’ye ve yaşamını yitiren güvenlik görevlisine Allah’tan rahmet, ailelerini ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” diye konuştu. Basın açıklamalarının ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı