Adıyaman

Din Hizmetleri ve İhlas Sempozyumu Başlıyor

Din Hizmetleri ve İhlas Sempozyumu Başlıyor

 

Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı 13-15 Mart 2015 tarihleri arasında Din Hizmetleri ve İhlas Sempozyumu düzenliyor. Sempozyum, bugün saat 14.00’te yapılacak açılışla başlıyor.

Bugün yapılacak açılış konferansı ve konuşmalarından sonra cumartesi ve pazar günleri oturumlar gerçekleştirilecek.

Bugünkü program saat 14’te Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayacak. Ardından Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Prof. Dr. Hüseyin Yaşar ve Doç. Dr. Ahmet Yıldız açılış konferansı sunacaklar.

Açış konuşmalarını ise sırasıyla Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş gerçekleştirecek.

Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden Mehmet Fırıncı ile Semerkand Vakfı adına Dr. Hüseyin Şen selamlama konuşması yapacak.

Üç gün devam edecek sempozyumla ilgili yapılan ortak açıklama şöyle:

14 asırdır varlığını canlı bir şekilde devam ettiren İslam dini başta sahabe olmak üzere âlimler, sȗfîler, hocalar ve din görevlileri gibi sayısız fedakârın gayretleriyle eşi görülmemiş bir hızla tüm dünyada intişar etmiş, bize ulaşmıştır. Günümüzde hızlı değişen dünya şartlarında Din hizmetlerini değişimin uzağında tutmak mümkün değildir. Malumdur ki, amellerin ruhu olan niyetin de bir ruhu vardır, o da ihlâstır. Tasavvuf ve tarikatların muhtelif kollarında en önemli esasın ihlâs olduğu vurgulanır. İhlâsla hizmet eden mü’min kardeşine muhabbetle muamele etmekle büyük bir kuvvet elde ettiği bilinmektedir. İhlâs, gerçek kurtuluşun ve saadetin yörüngesidir; sahibini de şahsiyetli kılar. Sadece Allah emrettiği ve O’nun rızasını kazanmak için yapılan küçük ihlâslı bir amelin, büyük görünen ihlâssız birçok amelden üstün olduğu bilinen bir gerçektir. Daima samimiyeti, emaneti, imanı, güveni, ciddiyeti, istikameti gösteren ve ders veren Hz. Peygamber (a.s.), “Din samimiyettir” buyurmakla ihlâsı dinle özdeşleştirmiş; dinin ifasının ve ihyasının ihlâsla mümkün olacağına işaret etmiştir.

Müslümanlar olarak biz, günümüzün algı ve olguları içersinde iman kaynaklı muhabbete ve ihlâsa dayalı hizmet yöntemlerini inşa ve icra etme sorumluluğunun merkezinde olduğumuzun bilincinde olmak zorundayız.

Ülkemizin ve İslam dünyasının güncel din hizmetini tekrar ele alıp, onu verimli kılmak, amacıyla hem içerik hem de yöntem açısından gözden geçirmenin bir ihtiyaç olduğu ortadadır. Farklı isim ve unvanlarla anılan hizmet gruplarının çok değerli hizmetleri olduğu inkâr edilemez. Ancak dine hizmet aşkıyla coşkun bir koşuya katılan saygı değer mü’minlerin, dinî akımların birbirleriyle iletişimleri ve iletişim biçimleri, yargıları oldukça önemlidir. Kitabımız yüce Kur’ân bizden, iyiye davet eden, kötülüklerden sakındıran, çağın şartlarına göre organize olup saf tutmuş, insanlara doğru model olacak, ihlâs çizgisinde karar kılmış dinamik bireyler, toplumlar inşa etmemizi ısrarla emretmektedir.

Bundan dolayı hizmetlerimizdeki ihlâsı birlikte müzakere etmek, anlamak ve anlamlandırmak niyetiyle “Din Hizmetleri ve İhlâs Sempozyumu”nu tertiplemiş bulunmaktayız.

 

Sempozyum Tebliğci/Panelist Listesi

 

Prof. Dr. Bilal Sambur          Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Ankara, Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın Erciyes Üniversitesi-Kayseri, Prof. Dr. Ömer Çelik Marmara Üniversitesi-İstanbul, Prof. Dr. Mehmet Akkuş Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Ankara, Prof.Dr. Hüseyin Yaşar Dokuz Eylül Üniversitesi-İzmir, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay Bursa Müftüsü-Bursa, Prof. Dr. Abdullah Özbek Selçuk Üniversitesi-Konya, Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz Harran Üniversitesi-Şanlıurfa, Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Dokuz Eylül Üniversitesi- İzmir, Prof. Dr. Ali İhsan Yitik Dokuz Eylül Üniversitesi- İzmir, Prof.Dr. Hacı Duran Adıyaman Üniversitesi-Adıyaman, Doç. Dr. İbrahim Halil Tuğluk Adıyaman Üniversitesi-Adıyaman, Doç. Dr. Ahmet Faruk Kılıç Sakarya Üniversitesi-Sakarya, Doç. Dr. Ahmet Yıldız Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Ankara, Doç. Dr. Abdulvahap Yıldız Harran Üniversitesi-Şanlıurfa, Doç. Dr. İshak Özgel Süleyman Demirel Üniversitesi- Isparta, Doç. Dr. Dilaver Selvi Kastamonu Üniversitesi-Kastamonu, Doç.Dr. Ali Osman Alakuş AKAV Yönetim Kurulu Başkanı-Ankara, Dr. Suad Alkan-İstanbul, Dr. Yaşar Yiğit DİB-Din Hizmetleri Genel Müdürü-Ankara, Dr. İsmail Benek Risale Akademisi Kurucu Üyesi-Ankara, Dr.- Psikiyatrist Mustafa Ulusoy-İstanbul, Yazar       Mehmet Paksu-İstanbul, Yazar Murat Çiftkaya-İstanbul, Yazar Mehmet Ali Bulut-İstanbul, Yazar Mustafa Özcan-İstanbul, Doktora-Eğitimci İsa Ceylan MEB-Ankara, Şube Müd.-Eğitimci Mehmet Evren MEB-Ankara, Eğitimci Sefer Akgül-Adıyaman, DİB-Vaize-Uzman Peyman Ünügör DİB-Ankara, İlahiyatçı Said Özadalı-İstanbul, Bediüzzaman’ın Talebesi Mehmet Nuri Güleç (Fırıncı Ağabey)-İstanbul.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu