Adıyaman

Din Görevlilerine Konferans ve Seminer

Din Görevlilerine Konferans ve Seminer

 

Adıyaman İl Müftülüğü tarafından din görevlilerine konferans verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Uzmanı Fatma Kotan tarafından verilen konferansta “Ailede Dini Değerler Eğitimi” hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Kahta İlçe Müftüsü Burhan Barut, yaptığı açıklamada, toplumun temel taşının aile olduğunu belirterek, bununda Dini Değerlerle ayakta durabileceğini söyledi.

Barut, “Buradan alacağınız istifadeyi hizmet verdiğiniz insanlara ulaştırmanızı istiyorum” dedi. Konferansın verimli geçtiğini ifade eden Din Görevlileri zaman zaman ailede olan problemler ile ilgili soru sorma imkanı da buldular” dedi.

Adıyaman TPAO konferans salonunda verilen konferansta konuşan  İl Müftü Vekili Mustafa Altun, “Bu seminer din görevlilerinin ve hizmet sunumunu yaptığı insanlara evlilik, aile içi iletişim, ailede çatışma ve çözüm yolları, çocukluk döneminin özellikleri ve çocuklarla iletişim, ergen sorunları ve gençlerle iletişim, ailede dini değerler hakkında bilgilendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen bir seminerdir. Mümkün oldukça fazla şeyler öğrenmeye gayret edin. Hizmetlerini içtenlikle izlediğimiz değerli misafirimize hoş geldiniz diyor, teşekkürlerimi sunuyorum.”ifadelerini kullandı.

Hafızlık Kuran Kurslarını ziyaret eden Eğitim Uzmanı Fatma Kotan, konferanslarının ardından, Altınşehir, Cüleylibaba ve Bölge Yatılı Erkek Kuran Kurslarında öğreticilerle örnek ders işleyişleri yaparak, eğitimde yeni teknik ve yöntemler hakkında rehberlikte bulundu.

Bu gibi etkinliklerin faydalarını anlatan Kotan, Kuran Kursu Öğreticilerinin eğitime olumlu katkı sunacağını ifade etti.

Kotan, ayrıca, Mimar Sinan Kur’an Kursu’nda Görme Engelilere Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim Eğitimi verilen sınıfı da ziyaret etti.

Konferanslar kapsamında eğitimde yeni teknik ve yöntemler konusunda tüm Kuran Kursu Öğreticilerine Belediye Konferans salonunda seminer verildi.

Bu seminerde drama tekniği ile ders işleme, dini eğitim devreleri ve özellikleri, düşünme, eleştirel düşünme, etkili ders anlatımı, materyal kullanımı, etkili sınıf yönetimi gibi konularda bilgilendirme sunumları yapıldı.

Sunumlarını hayatın içindeki gerçeklerden yola çıkarak farklı bir tarzda gerçekleştiren, katılımcılara da sık sık söz verip yorumlarını alan Kotan, Efendimizin hayatından örneklerle başladığı konuşmasında, şunları söyledi:

“Din Eğitiminde takip edeceğimiz metot, Dini öğrenme değil, dinden öğrenme olmalıdır. Çünkü din hayatın içindedir. Çocuğun ahlaki ve manevi gelişimine katkı sağlar. Din eğitiminde çocuğun terbiye alacağı dönemleri şöyledir; 0-6 yaş “telkin”, 7-10 yaş “teşvik”, 10-14 yaş “ikaz”, 14 yaş ve üzeri müsamaha dönemidir. Çocuklarımıza zikri, şükrü ve fikri öğretmeliyiz. Onlara karşı son derece hoşgörülü davranmalı, çok kızdığımız anlarda bile beddua değil dua etmeliyiz. Ebeveynler olarak çocuklarımıza davranışlarımızla örnek olmalı, sık sık sevdiğimizi söylemeli ve aile etkinlikleri ile onlara vakit ayırmalıyız. Aile de dini eğitimin ana unsuru sevgi olmalıdır. Diğer engelleyici faktörlerden (aşırı sevgi, tehdit, baskı, vb.) uzak durmalıyız”

Çocuğun eğitiminde 2 temel faktör rol oynadığını ifade eden Kotan, bunların kalıtım ve çevre olduğunu vurgulayarak, “Çocuğun genleri yolu ile anne ve babasından getirdiği özellikler kalıtım, kalıtım ile getirdiği özelliklerin gelişimine etki eden dış faktörler ise çevredir. Dış faktörlerin en başında aile gelir” şeklinde konuştu.

Teknoloji çağında yetişen çocukların ahlaki gelişimlerini olumsuz etkileyen faktörlerden örneklerle bahseden Kotan, konferansını anne ile çocuk arasındaki bağları temsil eden drama ile bitirdi. (BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu