Adıyaman

Dilenci Çocuklar Kur’an Kursuyla Sokaklardan Çekiliyor

Dilenci Çocuklar Kur’an Kursuyla Sokaklardan Çekiliyor

 

Sokaklarda dilenen ve mendil satan Suriyeli çocuklar, Suriyeli eğitimciler tarafından açılan Kuran kursu ile sokaklardan çekiliyor

Suriyeli eğitimcilerin kurduğu Yenilik, Kültür ve Eğitim Derneği’nin talebini değerlendiren Adıyaman Müftülüğü, İmam Ağa Kız Kursu’nun sınıflarını Suriyeli çocuklara tahsis etti. Kuran kursunun sınıfları günün belirli saatlerinde Suriyeli çocukların eğitimlerinde kullanılıyor. Çoğunluğu Adıyaman’da sokaklarda dilenen ve mendil satan çocuklardan oluşan 70 Suriyeli çocuk, Kur’an-ı Kerim öğreniyor. Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Suriyeli çocukları ziyaret ederek kek ve meyve suyu gibi ikramlarda bulundu. Suriyeli çocuklar Türkiye’ye minnettarlığını yazdıkları dövizler ve Türkçe teşekkür ederek dile getirdi. DİLENCİ SURİYELİ ÇOCUKLAR KUR'AN KURSU İLE SOKAKLARDAN ÇEKİLİYORAdıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, “Derneğimizin müracaatı üzerine İmam Ağa Kız Kursu’nun sınıflarını belirli saatlerde Suriyeli çocuklarımıza tahsis ettik. Suriye’de öğretmen olup da, burada öğretmenlik yapabilecek durumda olanları görevlendirdik. Suriyeli 70 çocuğumuz buraya geliyor. Burada Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler alıyor. Kuran kurslarında, Kuran-ı Kerim’i öğrenerek, dışarıda dilenmekten, mendil satmaktan alıkoyuluyor. Cadde ve sokaklarda mendil satan veya dilenen çocukların sayısı azaldı. Onlar o vakitlerini burada geçiriyorlar; Kuran-ı Kerim öğreniyorlar” diye konuştu. Yenilik, Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Amer Alnmr, amaçlarının sokaklardaki çocukları kurtarmak ve eğitimlerine katkı sağlamak olduğunu kaydederek, “Çocuklarımızı kurtarmak için, cehaletten kurtarmak için bu derneği kurduk. Biz burada Kuran-ı Kerim ve Arapça öğretiyoruz. Müftü beyden yer istedik, bize yardımcı oldu. Türkiye’ye bize yardımcı olduğu için teşekkür ediyoruz. Işıklarda, duraklarda mendil satıcıları var. Çocuklarımızın eğitiminin daha iyi, daha üst seviye olması için, çocuklarımızı kurtarmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Kuran kursunun açılmasıyla birlikte sokaklarda dilenen ve çalışan Suriyeli çocuk sayısında gözle görülür oranda düşüş yaşanması dikkat çekiyor. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı