Son Dakika
22 Haziran 2018 Cuma

“Diktatörler, halk iradesinden korkuyor”

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 10:23

Mısır’da Alınan İdam Kararları Protesto Edildi

“Diktatörler, halk iradesinden korkuyor”

 

Mısır’ın diktatör ve darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’nin kukla mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan, halkın oyuyla seçilen Muhammed Mursi’ye destek, yurdun dört bir yanında çığ gibi yayılıyor. Adıyaman’da da faaliyet gösteren dernekler ve STK’lar bir araya gelerek, Mısır’da alınan idam kararlarını protesto etti. Bu kararın aslında diktatörlerin korku ve telaşı olduğu belirtildi.

Demokrasi Parkında yapılan basın açıklamasına, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, STK’lar, dernekler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Düzenlenen basın açıklamasını dernekler ve STK’lar adına bildiri okuyan Mazlum- Der Adıyaman Şube Başkanı Hidayet Aktoprak, “Yetkisiz bir şekilde gasp edilen iktidar meşru ve hak tarafından seçilmiş olan hükümete yani halka iade edilmesi gerekirken, darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından tamamen siyasi mülahazalarla önce 528 ihvan-ı Müslimin Hareketi taraftarı idama mahkum etmiş ve akabinde 2013 yılından beri Mısır zindanlarında tecrit edilen Muhammed Mursi de, 106 arkadaşı ile birlikte idama mahkum edilmiştir. Darbe ve ardından gelen idamların İsrail’in bölgedeki çıkarlarının ve güvenliğinin korunması olmadığını düşünmek eğer cehalet söz konusu değilse kötü niyettir. İsrail, Avrupa ülkeleri ve onun bölgelerindeki işbirlikçileri İslam dünyasında hiçbir zaman barışın ve adil bir yönetimin gelmesini istemektedir. Mısır’ı, 40 yıl yöneten mübarek yönetiminin halkın iradesi karşısında yıkılışı, bölgedeki işbirlikçi yönetimler başta olmak üzere tüm zalim ve baskıcı krallıklar ve diktatörlükleri telaşlandırmış ve bu telaş sonucunda yine ezilen bölgenin mazlum halkı olmuştur” dedi.

Basın açıklamasına katılarak bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise “Evet maalesef çağdaş dünyanın gözü önünde bir insanlık dramı yaşanıyor. Özellikle Mısır’da, aslında idam sehpasına oturmak istenen ve idam kararları veren Mursi’nin şahsından ziyade demokrasidir. Orada katledilen ve katledilmeye devam edilen de milletin iradesidir. Mısır halkının iradesidir. Bu bir zulümdür. Bir taraftan diktatör Mübareği 3 yıl hapis vereceksin, öbür taraftan halkın ak oylarıyla milletin iradesiyle iş başına gelen Mursi’yi idam cezasına çarptıracaksın idam kararı vereceksin, bunu kabul etmek mümkün değildir. Bütün dünyaya sesleniyorum, neredesiniz demokrasi adına neredesiniz, milletin iradesi adına neredesiniz, çağdaş dünyanın demokratlarının sesini çıkartması lazım. Bu zulme ortak olmaması lazım” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz