Adıyaman

Dikkat don olabilir

Cumartesi güneşli, Pazar yağmurlu

Dikkat don olabilir

 

Adıyaman’da birkaç gündür etkili olan yağışların bugün ve yarın devam etmesi beklenmiyor. Ancak Pazar günü ilimizde yeniden yağışlı hava etkili olacak. Hava sıcaklığı gece sıfır dereceye kadar düşecek. Soğuğun kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayacağı günlerde, uzmanlar vatandaşların kış mevsimine göre giyinmesini, beslenmelerine dikkat etmelerini ve soba zehirlenmelerine karşı uyanık olmalarını tavsiye ediyor.

Adıyaman’da bugün parçalı bulutlu bir havanın hakim olması beklenirken, hava sıcaklığının 0-8 derece dolayında olacağı tahmin ediliyor. Yarın da yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığı 0-10 derece dolayında olacağı tahmin ediliyor.

Pazar günü ise ilimizde yağış bekleniyor. Yağışların hafta boyu sürmesi beklenirken, hava sıcaklığının da 3-9 derece dolayında olacağı tahmin ediliyor.

 

Meteoroloji’den don uyarısı

Elâzığ Malatya Tunceli Bingöl ve Adıyaman illeri için don uyarısı yapılarak, sıcaklağın eksi 4 dereceye kadar düşmesinin tahmin edildiği bildirildi.

Elazığ Bölgesel Tahmin ve Uyarı merkezi tarafından yapılan yazalı açıklamada, “Bu gece ve yarın gece (Cuma) saatlerinde bölgemizde (Elâzığ Malatya Tunceli Bingöl ve Adıyaman) orta kuvvette don hadisesi beklendiğinden zirai faaliyette bulunanların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi. Gece en düşük sıcaklığın eksi 4 dereceye kadar düşmesinin tahmin edildiği bildirildi.

 

Yurtta Hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre; Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kocaeli, Sakarya, Tokat, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının ise, ülke genelinde mevsim normallerinin altında devam etmesi bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kocaeli, Sakarya, Tokat, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimler ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşmesi beklenen yağışların; Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya kesimi ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı, İç Ege, Göller Yöresi ve İç Anadolu’da yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklığının; ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise, genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. 6

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 10

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 14

Adana: Parçalı zamanla çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. 16

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 17

Samsun: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu. 11

Trabzon: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 10

Erzurum: Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 0

Diyarbakır: Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 9

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu