Adıyaman

“Değişim ve dönüşümlerin arka planında kadın var”

Cihan Aktaş, Cemaatten Kamuya Müslüman Kadını Anlattı

“Değişim ve dönüşümlerin arka planında kadın var”

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi tarafından Belediye Konferans Salonunda Gazeteci –Yazar Cihan Aktaş’ın konuşmacı olarak katıldığı “Cemaatten Kamuya Müslüman Kadın” konulu konferansta Müslüman kadının toplumsal ve çalışma yaşamındaki yerinin tarihsel süreci değerlendirildi.

Yoğun ilginin gösterildiği konferansa bir çok kurum ve kuruluşun temsilcileri katıldı. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz tarihten bugüne başarıya ulaşmış bütün değişim ve dönüşümlerin, sessiz devrimlerin arka planındaki kadın gerçeğinin farkında olduklarını vurgulayarak  Türkiye’nin kuruluş ve kurtuluş sürecinde, Osmanlı’nın diriliş ve yükseliş dönemlerinde, Asr-ı Saadetin zirve dönemlerindeki kadın gerçeğini bugüne taşımak ve gelecekle buluşturmak zorunda olduklarını söyledi. Örgütlü toplum diyerek bir doğruyu seslendirirken, örgütlü kadınlar gerçeğini harekete geçirmezsek, kendi sesimize sağır kalmış oluruz diyen Ali Deniz,  insanca yaşanacak bir dünya sadece erkeklerin eliyle kurulamayacağını ifade ederek “Kadınların inşacı diline, hayatı kolaylaştıran ve uzlaşmayı mümkün kılan merhamet eline de ihtiyaç vardır” dedi.

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz sözlerine şöyle devam etti: ” Çalışan emekçi kadınların yanı sıra Anadolu’da kendi münbit ocağında mazbut hayatını yaşayan kadınların da sorunlarının konuşulduğu, eşine yoldaş, evlatlarına sıcak yuva, sosyal potansiyeli nakış nakış işleyen, geleceği ocağından ihya eden ve toplumun her kesimindeki kadının çözüm bekleyen sorunlarına duyarlılık gösterecek bir toplum bilincine ihtiyaç bulunmaktadır.”

Konferansa konuşmacı olarak Gazeteci – Yazar Cihan Aktaş ise tarihsel süreç içinde Müslüman kadının çalışma hayatında ve sosyal zeminde rolüne değinerek kadının kamusal alanda kendisine yer bulmasının bir medeniyet göstergesi olduğunu vurgulayarak bugünün Müslüman kadının kamusal alanda en önemli rol modelinin asr-ı saadette var olduğunu söyledi. Başörtüsü yasağının tarihe karışması ve çözüm ile ilgili yaşanan gelişmeler dolayısıyla Güneydoğu’daki kadınların kamusal alanda daha etkin olduklarını ifade eden Aktaş “çalışma ortamında ve sosyal yaşamda kadın erkek ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için fertlerin birbirlerini anlamaları son derece önemlidir” dedi. Konferans Gazeteci – Yazar Cihan Aktaş’ın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu