Adıyaman

Cumhuriyet, şimdi daha iyi anlaşılıyor

78’inci ölüm yıldönümünde Atatürk anıldı

Cumhuriyet, şimdi daha iyi anlaşılıyor

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78. yılında Adıyaman il ve ilçelerinde törenlerle anıldı.  Adıyaman Üniversitesindeki programda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Adıyaman Üniversitesi İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nevzat Artuç, “Ulu önderi saygıyla ve şükranla anmayı bir borç biliyoruz. Her 10 Kasım’da ağlamak yerine Atatürk’ü ve kurduğu Cumhuriyeti daha iyi anlamaya çalışmaya gayret göstermeliyiz.” dedi.

Atatürk’ü anma programı Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına çelenk koyma töreni başladı.Törene Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Belediye Başkan Vekili Hasan Demir, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

10 Kasım Atatürk’ü anma programı, çelenklerin anıta sunulması, 2 dakikalık saygı duruşu, sirenlerin çalması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Adıyaman Hükümet Konağı önündeki çelenk töreni sonrası 10 Kasım Atatürk’ü anma programı Adıyaman Üniversitesinde Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ve oratoryom ile devam etti.

Adıyaman Üniversitesindeki programda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Adıyaman Üniversitesi İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nevzat Artuç, “Ulu önderi saygıyla ve şükranla anmayı bir borç biliyoruz. Her 10 Kasım’da ağlamak yerine Atatürk’ü ve kurduğu Cumhuriyeti daha iyi anlamaya çalışmaya gayret göstermeliyiz. Bugün 93 yaşında olan Türkiye Cumhuriyeti eğitimde, sağlıkta, sanayide kısacası çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Yıllar önce hayal gibi görünen muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak fikri artık an meselesi olmuştur. Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’da Türkiye örnek ve model ülke olmuştur. Hele son zamanlarda Mısır, Suriye, Irak, Libya, Tunus ve Filistin olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında yaşanan emperyalist çekişmeler, kargaşalar, terör faaliyetleri ve insanlık dramları dikkate alındığında Cumhuriyetimizin ne denli bir önem arz ettiğini ve Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir devlet adamı olduğu gerçeğini açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Adıyaman Üniversitesi Konservatuar öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryomun sunumu yapılarak, Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

 

Samsat’ta Atatürk anıldı

Samsat ilçesinde 10 Kasım Atatürk’ü anma programı düzenlendi.

Atatürk’ü anma programı, Hükümet Konağı bahçesinde bulunan Atatürk büstüne, Samsat Kaymakamı Kürşad Atak ve Samsat Belediye Başkan Vekili Ömer Yakaryılmaz’ın çelenk koymaları, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Saat 09:05’ten 09:07’ye kadar araçlar oldukları yerde klakson ve sirenlerini çalarak saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra protokol üyeleri Yarımbağ köyünde giderek Yarımbağ İlk ve Ortaokulunun hazırlamış oldukları programacumhuriyet-simdi-daha-iyi-anlasiliyor-2 katıldılar. Buradaki program sınıf öğretmeni Zeynep Acar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra öğrenciler şiirler okudular. Atatürk’ün sevdiği türküler seslendirilerek, yerli ve yabancı misyon sahibi kişilerin Atatürk hakkındaki veciz sözleri okundu.

  1. sınıf öğrencisi Ahmet Ataş’ın Son Balo Zeybek oyunu ile ikiz kardeşler Ayşe ve Büşra Açıkalın’ın Kasım Rüzgarları şiirini okumaları ilgi ile izlendi.

Samsat Kaymakamı Kürşat Atak, itina ile hazırlanmış programdan dolayı Okul Müdürü Hanifi Yıldırım, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

 

Sincik’te 10 Kasım Anma Töreni

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78’nci yıl dönümü dolayısı ile Sincik ilçesinde tören düzenlendi.

Cumhuriyetin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yılında Sincik ilçesinde düzenlenen törenle anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü  Anma törenine Sincik İlçe Kaymakamı Zafer Sağ, Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut, İlçe Bölük Komutanı  Üsteğmen Halit Çumak, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Parti Başkanları, okul öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Sincik Kaymakamlığı bahçesindeki Atatürk  büstüne çelenklerin konulması ile başlayan törenin ilk etabında, Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete  intikal ettiği saat olan 9:05’te sirenler eşliğinde  2 dakikalık Saygı duruşu yapıldı, ardından İstiklal Marşı okundu.

Hüseyin Çelik Öğretmenevi çok amaçlı konferans salonunda düzenlenen anma töreninin ikinci bölümünde ise günün anlam  ve önemini belirten konuşmalar ve şiirlerin okunması,  Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını konu edinen slayt ve video gösterilerinin ardından program sona erdi.

 

Gölbaşı’nda Atatürk Anıldı

Gölbaşı İlçesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. Yılı münasebetiyle anma töreni düzenlendi.

 

Gölbaşı Kaymakamlığı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından İstiklal Marşı okunmasından sonra program Gölbaşı Belediyesi Konferans Salonunda devam etti.

Gölbaşı Anadolu Lisesi öğretmeni Müdürü Veysel Bilen, günün anlama ve önemini belirten konuşmasında, Atatürk’ün ülkenin kurtarılmasında büyük önem arz ettiğini belirterek, devrimlerinin diğer ülkeler tarafından da örnek alındığını söyledi.

Konuşmalardan sonra öğrenciler tarafından Atatürk’ün anıları anlatıldı. Yabancı Basın ve Devlet Adamlarının, Atatürk Hakkındaki Düşüncelerini ise yine öğrenciler okudu.

Program sonunda ise Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk Oratoryosu seslendirildi.

Düzenlenen programa Gölbaşı Kaymakamı Murat Zadeleroğlu, Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, daire amirleri, müdürler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

cumhuriyet-simdi-daha-iyi-anlasiliyor-1Çelikhan’da 10 Kasım Anma Töreni

Çelikhan ilçesinde Atatürk, 78. ölüm yıl dönümünde anıldı.

10 Kasım 78. yıl dönümü nedeniyle hükümet konağı önünde Atatürk’ün büstüne çelenk konulması ile başlayan törende bir dakika Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu..

Törene Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya, Belediye Başkanı Mustafa Bulut, İlçe Bölük Komutanı Alper Şentürk, İlçe Emniyet Amiri Ahmet Gürfidan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Acar, İlçe Müftüsü Murat Kurt, Eğitim Bir-Sen Çelikhan Şube Başkanı Mehmet Kaya, AK Parti İlçe Başkanı Mahmut Avcı, MHP İlçe Başkanı Mehmet Çitil, CHP İlçe Başkanı Kamber Sucu ve kurum amirleri katıldı. 10 Kasım anma töreni daha sonra Şehit Şeyho Şişman Anadolu Lisesinde devam edildi.

 

Besni’de Atatürk Törenlerle Anıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 78. Yıldönümün de törenlerle anıldı.

Tören ilk olarak saat 08:55’te Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı.

Çelenk sunma törenine İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya, İlçe Jandarma ve Garnizon Komutanı Binbaşı Ferhat Aydın, Askerlik Şube Başkanı Hakan Yonarkul, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan, kurum ve daire amirleri, STK ve Siyasi Parti Temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saat 09:05’te sirenler eşliğinde Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 78. Yıldönümün de iki dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla anıldı.

Çelenk sunma merasiminin ardından Besni Şehit Abidin Tanrıkulu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan tören Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda devam etti.

Besni Şehit Abidin Tanrıkulu Anadolu Lisesi Müdürü Çelebi Taşdemir, “Türk Milleti için 10 Kasım, bir matem günü olmaktan çok Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşayacak olan Büyük Önder Atatürk’ü anma ve düşüncelerini anlama günüdür. Onu anarken ve anlamaya çalışırken üzerinde durmamız gereken esas unsurlar Atatürk’ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet’e yön veren kurucu ilkelerdir. Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Devletçilik, Halkçılık, İnkılapçılık ve Laiklik Türkiye Cumhuriyetini var eden asli nitelikler olarak karşımıza çıkmakta, ülkemizin geleceğine ışık tutmaktadırlar. Atatürk hiçbir zaman ırk, din, etnik köken esasında tanımlanan millet anlayışlarına itibar etmemiştir. Onun için milletin ayırt edici vasfı ortak bir tarih ve birlikte yaşama iradesidir. İşte bu yüzden bugün Türkiye, anayasal vatandaşlık zemininde tarih şuuruna ve ortak yaşama iradesine sahip güçlü ve demokratik bir ülkedir. Ulusumuzun kurtarıcısı, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dün olduğu gibi bundan böylede yolumuzu aydınlatmaya devam edecek, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. Bize onurla yaşayacağımız bir ülke armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını minnet ve şükran duygularıyla anıyorum” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından okul öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı Atatürk konulu oratoryo sergilenerek, Atatürk’ün sevdiği türküler seslendirildikten sonra tören sona erdi.(İHA-PHA)

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu