Adıyaman

“Cumhuriyet daha iyi anlaşılmalı”

Atatürk, Ölüm Yıldönümünde Törenlerle Anıldı

“Cumhuriyet daha iyi anlaşılmalı”

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 77. yılında tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da törenlerle anıldı.

Adıyaman’da Atatürk’ü anma programı Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına çelenk koyma töreni başladı.

Törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, İl Jandarma ve Garnizon Komutan Vekili Albay Davut Kulalar, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Kamu Kurum ve Kuruluşların Amirleri, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Askeri Erkan, Şehit Aileleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkan ve Üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

10 Kasım Atatürk’ü anma programı, çelenklerin anıta sunulması, 2 dakikalık Saygı Duruşu, sirenlerin çalması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Cumhuriyet-Daha-Iyi-Anlasilmali-(4)Çelenk töreni sonrası basın mensuplarına bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 77. yılında şükran ve rahmetle andıklarını belirterek “Bir asır öncesinde başlanan istiklal mücadelesi ve bu mücadelenin sonucunda Cumhuriyetle taçlandırdığımız Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda emek veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını şükranla ve rahmetle anıyorum” dedi.

Adıyaman Hükümet Konağı önündeki çelenk töreni sonrası 10 Kasım Atatürk’ü anma programı Adıyaman Üniversitesinde Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ve oratoryom ile devam etti.

 

Atatürk, Adıyaman Üniversitesinde Anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 77. yıldönümünde Üniversitemizde düzenlenen programla anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü anma programı Adıyaman Üniversitesi Atatürk Anıtına saat 09:05’te çelenk sunma ile başladı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, akademik ve idari personelimizin katıldığı törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri daha sonra Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’ndaki programla devam etti. Programa Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Garnizon Komutanı J. Albay Yusuf Yalçın, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, akademik ve idari personel, subay-astsubaylar ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Adıyaman Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nevzat Artuç günün mana ve önemi hakkında yaptığı konuşmasında 10 Kasım’da ağlamak yerine Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti daha iyi anlamaya çalışmamız gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet-Daha-Iyi-Anlasilmali-(5)Atatürk’ün bu kadar başarılı bir devlet adamı olmasının arkasında yatan sırları açıklayan Yrd. Doç. Dr. Artuç; “Öncelikle engin tarih bilgisiyle milletinin tarihini, karakterini ve neler yapabileceğini çok iyi bilmektedir. Daha sonra askerlik mesleğinde ustalaşması gelmektedir. Nitekim bizzat katıldığı ve farklı görevlerde idarelerinde bulunduğu Trablusgarp, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale, Kafkas, Suriye Filistin cephelerinde ve nihayet Sakarya Savaşı ve Büyük Taarruz’da destanlar yazmıştır. Ancak aynı zamanda savaşın ne kadar korkunç bir gerçek olduğunu da görmüştür. Bu yüzden daima barıştan yana olmuştur. Bu durum onun daha sorumlu bir devlet adamı olmasında oldukça önemli rol oynamıştır. Atatürk’ün çalışmayı, uygarlaşmayı hedef alması ve milletine bu hedefi koyması onun bir başka liderlik sırrı olmuştur. Son olarak mesajlarının yalnızca Türkiye için değil, bütün insanlığı ilgilendirmesi Atatürk’ü bir dünya lideri yapmaktadır.”  dedi.

Daha sonra Devlet Konservatuarı Ar. Gör. Emirhan GÜLER yönetimindeki Adıyaman Üniversitesi Devlet Konservatuarı orkestra ve korosu tarafından verilen oratoryom sunumuyla program sona erdi. Programın ardından protokol üyeleri Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’nün makamında bir araya geldi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı