Adıyaman

“Cuma İçin Mesai Saati Düzenlensin”

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası:

“Cuma İçin Mesai Saati Düzenlensin”

 

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası (EKSEN) Adıyaman İl Temsilciliği imza kampanyası başlatarak, kamu çalışanlarına ‘Cuma Namazı’ konusunda saat düzenlemesine gidilmesini istedi.

Demokrasi Parkı’nda imza standı ile ‘Cuma Namazı’nda ibadet konusunda saat düzenlemesi yapılmasını talep eden Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası, destek topluyor. EKSEN Adıyaman İl Temsilcisi Mehmet Tırpan, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların din ve vicdan hürriyeti kapsamında temel dini vecibelerini yerine getirmelerinde bazı sıkıntıların olduğunu belirtti.

Mehmet Tırpan, bu kapsamda atılması gereken önemli adımlardan birinin ise Cuma Namazı ibadeti konusunda saat düzenlemesine gidilmesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası olarak; yaklaşık iki buçuk milyon memurun çalışma saatlerinde bir düzenleme yapılmasının, özellikle Cuma namazı gibi farz bir ibadetin yerine getirilmesi açısından önem arz ettiğini belirtiyoruz. Cuma günleri öğle tatili saatlerinin, o ildeki cuma namazı saatine göre uyarlanması gerektiğinin altını çiziyoruz. Ülkemizin doğusu ile batısı arasında ciddi yerel saat farkının olmasından dolayı, bu düzenlemenin Valilikler tarafından yapılması doğabilecek sorunların önüne geçecektir.

Şunu da belirtmek isteriz ki; din ve vicdan özgürlüğü kişilerin sahip olması gereken insani bir haktır. Bu hakkı karşılamak, devletimizin başlıca görevidir. Dolayısıyla taleplerimizin, yöneticiler tarafından lütuf olarak değil, Anayasada belirtilen din ve vicdan özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hukuk devletinde yaşayan her vatandaşın inanç değerleri dokunulmazdır. Dolayısıyla toplumsal ilişkiler boyutuyla insanın özüne ait manevi şahsiyetinin muhafaza edilip korunması, çalışma hayatı açısından da insan onuruna yakışır bir iş ortamında istihdam edilmesinin temini hem hukuk sisteminin, hem de tüm kurumların üzerine düşen bir görevdir. Kişinin sosyal hayatını ahlaki ve manevi açıdan tahrip eden çalışma hayatı bir anlam ifade etmemektedir. Sosyal devletler çalışanlar açısından anlam yüklü iş alanlarını oluşturmak zorundadır. Bu kapsamda sosyal devlet, çalışma hayatında yer alan bireylerin manevi değerlerini koruyacak, geliştirecek ve neticede bu değerlerini sosyal faydaya dönüştürecek insan odaklı sosyal politikaları üretmelidir.

Başta üyelerimiz olmak üzere, kamu çalışanlarının ekseriyetinin inanç ve manevi içerikli bu haklı taleplerinin karşılanması için hukuki çerçevede gerekli mücadeleyi vereceğimizin altını çiziyoruz. Özelikle eğitim çalışanları ve öğrenciler ile askeri kurumlarda çalışan sivil memurlar, Müslümanlar için en temel ibadetlerden biri olan cuma namazını ders saatine denk geldiğinden dolayı kılamamaktadırlar.  Bu soruna dikkat çekerek çözüme kavuşturulması için bugün Türkiye genelinde üyelerimizin katılımı ile kitlesel basın açıklaması yapılarak imza kampanyası başlatılmış bulunmaktayız. 20 Şubat 2015 Cuma gününe kadar toplanacak olan imzalar muhatap kurum ve kuruluşlara tarafımızca iletilecektir.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu