AdıyamanManşet

“COVID-19 Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilmeli”

Tabip Odası Başkanı Altunbaş:

Adıyaman Tabip Odası Başkanı Dr. Erdoğan Altunbaş, Covid 19’un, sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Adıyaman Tabip Odası Başkanı Dr. Erdoğan Altunbaş, yaptığı açıklamada, “Resmî olarak ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden bugüne, COVID-19 pandemisi ülkemizin öncelikli gündemi haline gelmiştir. İlimizde de  COVİD-19 salgını maalesef tüm hızıyla devam etmektedir. Günlük karantina altına alınan hane sayısı 150 yi bulmaktadır. Hastanelerimizde kış aylarının da başlaması ile doluluk oranları giderek artmaktadır. Yaşanan bu doluluk ilimizde aynı zamanda pandemi hastanesi olarak da kullanılan 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde covid dışı hastaların tedavilerinin de aksamasına sebep olmakta. Sadece Covid-19 hastaları değil, diğer hastalar da servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden sağlık hizmeti almakta zorluklar yaşamaktadır. Test kapasitemiz artmasına ve filyasyon ekipleri gece-gündüz çalışmasına rağmen salgının önünü almakta zorlanıyoruz. Acillerde son dönemlerde aşırı bir yoğunluk gözlenmekte ve bu durum gerek Acil Servis çalışanlarını gerek de 112 ekiplerini zor durumda bırakmakta. Hemşehrilerimiz maske ve mesafe kuralına uymalı, kalabalık ortamlardan kaçınmalıdır. Zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkılmamalı, dışarı çıkıldığında maskeler burun kısmını kapatacak şekilde takılmalıdır. Bu salgını ancak birlikte ve dayanışma ile yenebiliriz. Ailemizi ve sevdiklerimizi korumak için kul hakkına girmemek için kurallara uyulmasını istirham ediyoruz.” dedi.

Altunbaş, “Hekimler/sağlık çalışanları olarak yurttaşlarımızın COVID-19 salgınını en az etki ve en az can kaybı ile geçirmesi için canla başla çalışmaktayız. COVID-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları en riskli gruptur. Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden kat be kat daha fazla etkileniyor. Pandemi sürecinde daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken, şu ana kadar 70’i hekim olmak üzere en az 163 sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. COVID-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi, tükenmişlik yaşayan sağlık çalışanları için vazgeçilmez bir taleptir. Bu nedenle; Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Adıyaman Tabip Odası olarak, başta kaybettiğimiz meslektaşlarımız olmak üzere Covıd-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Haber: Adil Geyik

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu