Adıyaman

Çöpten kurulan hayatlar

25 Yıldır Ekmeklerini Çöpten Çıkartıyorlar

Çöpten kurulan hayatlar

 

Adıyaman’da, 25 yıldır çöplerden hurda, naylon ve demir toplayarak geçimlerini sağlıyorlar.

25 yıldır Adıyaman çöplüğünde ekmeğini kazanan Abuzer Tekin, yaptığı açıklamada, buralarda hurda, naylon falan toplayarak evlerinin geçimini sağladığını söyledi.

“2 tane çocuğum var çoklar küçükler biri 14 yaşında diğeri 9 yaşında. Ben sabahları 6’da geliyorum. Gece saat 10 gibi gidiyorum, bazen burada yatıyoruz” diyen Tekin, şöyle devam etti:

“Devletten bir yardım olursa iyi olur. Ev kiramızı bile ödeyemiyoruz. Bu iki aydır kiramız geçmiş ne yapacağımızı şaşırmışız. Suriyelilerin yüzünden ev kiraları pahalandı. 300 liralık kiraya 400 istiyor, ister otur, ister oturma, çık diyor. Bir ev almak mümkün değil. Hayatta alamam, ölene kadar buralarda sürünürüz, bir el atsalar, yardımcı olsalar gerçekten iyi olur. Biz 2 bin istemiyoruz, bir asgari ücret ne ise odur verseler iyi olur”

 

Ha Biz Ölmüşüz Ha Köpek Ölmüş

Durumlarının kötü olduğuna işaret eden Tekin, “Burada günde bin tane köpek ölüyor, ha biz ölmüşüz ha köpek ölmüş. Köpekler şuan bizden kıymetli. Bazı evlere gidiyorum, köpekler bizden on bin kat kıymetli. 150 lira için dişlerimizi takamıyoruz. Şunda konuşamıyoruz. Ha ev parası, ha elektrik parası, yeme, içme parası, ha çay bitti, ha şeker bitti, yardım edene de Allah razı olsun, etmeyende başka ne diyeyim Burada çalışmak zor oluyor, birde bu yaştan sonra gerçekten zor oluyor” dedi.

 

Bizlere Sahip Çıkılmasını İstiyoruz

Kendilerine sahip çıkılmasını isteyen Tekin, şunları söyledi:

“Biz büyüklerimizden bizlere sahip çıkmasını istiyoruz. Çocuklarımız artık temiz bir hayat sürmesini istiyoruz. Eve gittiğimizde çocuklarımız bizden rahatsız oluyor. Bu durumdan dolayı bizlerde rahatsız oluyoruz. Elimizde bir mesleğimiz yok, mesleğimiz olsa da sermayemiz yok, ortada böyle kalmışız. 25 yıldır Adıyaman’ın çöplüğü getiriliyor, bizde ayıklıyoruz, içinden satacağımız şeyleri alıyoruz. Hurdacıya veya geri dönüşüme götürüyoruz. Buradan kazandığımız paralar ile ailemize bakıyoruz. Evimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bizim devletimiz büyüktür, her türlü imkan var elbette. Bize sahip çıkacaklarını düşünüyoruz. İnşallah birileri sesimizi duyar, inşallah bize yardımcı oluyorlar. Çoluk çocuk ortada kalmışız bize yardım etmelerini bekliyoruz. En azından bir asgari iş verseler bize yeter, temiz bir hayat süreriz. Biliyorsunuz vatanımız bir çok badirelerden atladı. Bizlerde vatanımızı çok seviyoruz, darbe teşebbüsünden bulunduğu gece de en ön sıralarda bizler yer aldık ve bugün yine olsa seve seve canımızı vermeye hazırız. Bizim umudumuz devletimiz, elimizden tutmasını istiyoruz”

Hasan Ünver ise “Askerliği bitirdim, buraya geldim. 15 senedir buradayım, burada çöplükten hurda falan topluyoruz, onları götürüp satıyoruz. 15 yıldır bu pisliğin içerisindeyiz. Burada hurda topluyoruz, plastik, demir ve bakır  topluyoruz. Bizim devletten isteğimiz bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Yıllardır bu çöplüğün içindeyiz, bazen buradan geçen insanlar burunlarını kapatarak geçiyor ama biz burada sürekli duruyoruz. Ekmeğimizin derdindeyiz ama devletimiz bize bir asgari ücretli iş verirse gider işimize bakarız, ailemizde iyi geçindiririz” şeklinde konuştu.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu