Çocuklar, şenlikte eğlendi

04 Haziran 2016 Cumartesi, 09:28

Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar Canlandı

Çocuklar, şenlikte eğlendi

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlik ile  Adıyaman’da binlerce çocuk unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarıyla tanıştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın başlattığı Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar’ Proje kapsamında öğrencilere unutulmaya yüz tutmuş oyunlar öğretiliyor. Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği proje kapsamında okullarda binlerce öğrenciye bu oyunlar öğretilerek oynatıldı.

Projenin kapanış töreni ise Alitaşı mahallesi Tartan Pistinde yapıldı. Buraya da çeşitli okullardan 600 öğrenci katıldı.

Eğitim, denge,  algı, koordinasyon,  fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olumlu katkılar sağlayarak birçok etkinlik gerçekleşti.  Öğrenciler en çok balon patlatma oyununda eğlendi. Her öğrenci kendi ayağına bağladığı balon ile diğerinin balonunu patlatmaya çalıştı.

Gerçekleştirilen etkinlikte fasulye torbası atma, çemberle işbirliği oyunu, yuvarlama-tutma oyunu, çökmece, roket oyunu, ip atlama, zıplama, halat çekme, balon patlatma, diz çöküp top atma, mendil kapmaca, yakan top, yağ satırım bal satarım, uzun atlama oyunları oynandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, “Kaybolmaya yüz tutmuş, geleneksel çocuk oyunlarımızı, gün yüzüne çıkarmak, çocuklarımıza bunu sevdirmek ve aynı zamanda gelecek olan ilerleyen yaşlarında spora alt yapı hazırlamak. Yani çocukların fiziksel aktivite yaptırmak amacıyla Gençlik Spor Bakanlığımızca düzenlenen bir projedir. Bu tüm okullarımızda gerçekleştirildi. Okullarımızda uygulandıktan sonra belli sayıdaki çocuklarımızla birlikte görsel şölen yapıyoruz. İlimizde 15 bin çocuğumuza ulaşıldı” dedi.

Şenliğe il merkezinde bulunun 20 ilkokuldan 3.ve 4.sınıflardan yaklaşık 600 öğrenci katıldı. Eğitim, denge,  algı, koordinasyon,  fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olumlu katkılar sağlayarak birçok etkinlik gerçekleşti.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni Yaşar Beket, çocuk oyunlarının oynatıldığını, herkesin çocukluğunda oynadığı yağ satarım, bal satarım, birdir bir gibi yöresel oyunlarla çocukların hoşça vakit geçirdiğini söyledi.

Katılımcı öğrencilere sertifikaların da verildiği Çocuk  oyunları Şenliğine  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, Milli Eğitim Şube Müdürleri Ömer Faruk Güneş ve Zeynal Abidin Özçakmakçı, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Antrenörler  Veliler ve öğrenciler katıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz