Adıyaman

Çocuklar Nemrut Dağı’na Çıktı

Çocuklar Nemrut Dağı’na Çıktı

Adıyaman Valiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen  ‘Çocuklar Bizim Yarınlarımız’ adlı SODES Projesi kapsamında, çocuk hakları eğitimlerine katılan çocuklara yönelik sosyal ve kültürel  etkinlikler devam ediyor.

Çocuklara yönelik düzenlenen kültür, tarih ve doğa gezilerinin ikincisi, muhteşem doğa manzarası ve tarihi güzelliklerin bulunduğu İlimiz Nemrut Dağı Milli Parkı’nda  gerçekleştirildi.

Geziye, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda koruma ve bakım altında olan çocuklar, engelli çocuklar, şehit ve gazi yakını çocuklar, çocuk hakları komitesi üyesi çocuklar ile okul başarısı yüksek ekonomik durumu yetersiz olan 100 çocuk katıldı.

Proje kapsamında çocuklar, Pirin Perre Antik Kenti, Karakuş Tepesi,kartal ve boğa heykeli ve Tümülüsü ,Cendere köprüsü ve eski Kahta Kalesini, Arsemia’yı   Dünyanın 8. harikası sayılan Nemrut Dağı’nda muhteşem heykelleri yerinde görerek Kommagene İmparatorluğu hakkında tarihi bilgileri yerinde öğrenme fırsatına sahip oldular.

Proje Koordinatörü Zeynel Abidin Şenlik, “Çocuklarımıza tarih bilinci kazandırmak ve ilimizin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmek amacıyla düzenlemiş olduğumuz gezide çocuklarımız hem eğlendiler,hem de ilimizin tarihini öğrenme fırsatı elde ettiler.Bu tür gezilerimizi,il içinde  il dışında ve yurt dışında devam ettirmek,çocuklarımıza ülkemizin tarihini ve doğal güzelliklerini yerinde göstererek tarih ve coğrafya bilgisi kazandırmak istiyoruz.Adıyaman Valiliği Koordinasyonunda düzenlemiş olduğumuz gezilerimizde bizlere her türlü imkanı sağlayan sayın valimiz Abdullah Erin’ e  teşekkür ederiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu