Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Çocuğunuzu ihmal etmeyin

10 Kasım 2016 Perşembe, 07:43

Öğrenci velilerine ‘Çocuk İhmali ve İstismarı’ eğitimi verildi

Çocuğunuzu ihmal etmeyin

 

Adıyaman Borsa İstanbul İlkokulu rehberlik servisi öğretmenleri tarafından öğrenci velilerine ‘Çocuk İhmali ve İstismarı’ konusunda eğitim verildi.

Okulun Rehber Öğretmeni Sebiha Karakaş, Savaş Özer ve İzzet Arık tarafından Aile Eğitimi Seminerleri kapsamında ‘Çocuk İhmali ve İstismarı’ konulu eğitim verdi.  Okulun çok amaçlı salonunda verilen eğitimde ihmal ve istismarda aileye düşen sorumluluklar, çocukların kendilerini koruma yöntemleri ve istismar çeşitleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Okulun Rehber Öğretmeni Sebiha Karakaş’ın yaptığı sunumda, “Ana babaların çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlar, çocuğun yetiştiği ortam, çevresindeki diğer yetişkinlerin davranışları çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirmesi açısından önemlidir. Çocuğun sağlığı, fiziksel, psikolojik veya sosyal gelişimi için gerekli ihtiyaçların karşılanmaması ise çocuk ihmali olarak tanımlanmaktadır. İhmal çocuğun bakım ve beslenme gereksinimlerinin yeterince karşılanmaması, gerekli tıbbi müdahalelerin yapılmaması, anne baba olarak çocuğa karşı danışmanlık görevinin yeterince yerine getirilmemesi, çocuğun tek başına bırakılmasıdır.

Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyen, bilerek ya da bilmeyerek yapılan hareket ya da davranışlara çocuk istismarı denmektedir.

Anne, baba ya da çocuğa bakmakla yükümlü olan birisinin çocuğa zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Fiziksel zarar verme, çocuğun kötü beslenmesine yol açma, cinsel istismar,  çıkar için kullanma, bundan da öte çocuğun normal fiziksel ve zihinsel gelişimini kısıtlayıcı her türlü faaliyette bulunmayı içermektedir” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz