Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Çıraklık eğitimi zorunlu oluyor

10 Eylül 2016 Cumartesi, 07:35

Çırak Öğrencilerin Kayıtları Devam Ediyor

Çıraklık eğitimi zorunlu oluyor

Adıyaman Mesleki Eğitim Merkezi’ne çırak öğrenci kayıtları devam ediyor.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Erdinç, Mesleki Eğitim Merkezimizde yeni dönem Çırak öğrenci Kayıtları tüm yoğunluğuyla devam etmekte olup 30 Eylül tarihinde sona erecektir dedi. Erdinç,  153 Meslek dalında Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi verilmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Erdinç; “Merkezimize kayıt yaptırmak isteyen çırakların öncelikle 8 yıllık ilköğretim okulu mezunu olması (1996-1997 öğretim yılı sonuna kadar 5 yıllık ilkokulu bitirenler de kayıt yaptırabilir) ve bu kapsamda bulunan meslek dallarından birinde çalışıyor olması gerekmektedir. 2011-2012 Eğitim Öğretim yılından sonra ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak ayrılanların merkezimize kayıt yaptırabilmeleri için Açık Liseye kayıt yaptırmaları zorunludur. Çalıştığı işyeri vergiye kayıtlı bir mesleki kuruluşa bağlı olmalıdır. Bu şartlara uygun çıraklar yaz dönemi (Temmuz-Eylül) ve kış dönemi (Şubat) kayıt zamanlarında Merkezimize kayıtları yapılmaktadır” dedi.

Kayıt yaptıran öğrencilere haftanın bir günü teorik ders verildiğini belirten Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Erdinç şunları söyledi: “Öğrencilerimiz teorik ders görmek üzere öğrenim süresince haftanın 1 günü okula gelecek, diğer günler iş yerlerinde pratik eğitimler göreceklerdir. Eğitim öğretim tam gündür. Kayıt olan öğrenciler eğitim ve öğretim süresi boyunca iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalı olmaktadır. (Emekliliğe sayılmayıp pirimler Devlet tarafından ödenir.)

Çıraklık eğitimi şu an  isteğe bağlı olup önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu eğitim kapsamına alınacaktır.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Erdinç, Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıt için, öğrenim belgesi ve fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, çıraklık sözleşmesi (4 nüsha okuldan), 6 adet vesikalık fotoğraf, sigorta giriş bildirgesinin SGK sistemine girişi (okuldan), 18 yaşından büyük erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi ve işyerinde eğitiminden sorumlu kişinin Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesinin fotokopisinin gerekliği olduğunu belirtti.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz