Adıyaman

Çiftçinin yüzü cevizle güldü

Cevizde “Adıyaman” Markası Olmalı

Çiftçinin yüzü cevizle güldü

 

Adıyaman’da, yaklaşık 17 bin dekar üzerine ekilen cevizdeki bereket, çiftinin yüzünün güldürdü.

Yaklaşık 20 yıl önce kurulan ceviz bahçeleri verim vermeye başladı. Bu yıl ortalama 17 bin dekar alanda ceviz üretimi gerçekleşen Adıyaman merkez ve ilçelerinde ceviz hasadı yapılmaya başlandı.

Türkiye geneli yapılan ceviz ihracatında Adıyaman’dan yüzde 2,5 oranında bir katkısı olduğu ve Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde 9 bin dekar alanda ceviz üretimin yapıldığı öğrenildi.

2015 verilerine göre bin 700 ton ceviz üretiminin gerçekleştiği kentte, bu yıl rekoltenin daha yüksek olacağı bekleniyor.

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, ekim alanlarında gazetecilere yaptığı açıklamada bu yıl çiftçilerin bayram ettiğini söyledi.

 

Çiftçiler Bayramı Yaşıyor

2015 verilerine göre ilde bin 700 ton ceviz üretimi gerçekleştiğini anımsatan Alan, “Bu yıl rekoltenin daha yüksek olmasını bekliyoruz. Hem kalite de verimde çok ciddi artış var. Bu yıl çiftçilerin bayramı diyebiliriz” dedi.

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, beraberinde Adıyaman Gölbaşı İlçe Kaymakamı Murat Zadaleroğlu, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, Gölbaşı İlçe Tarım Müdürü Osman Şaşmaz ile ceviz bahçelerini gezerek inceleme yaptı.

Adıyaman cevizinin çok fazla bilinmediğini vurgulayan Alan, “Bir ağaçtan ortalama 20 kilo verim elde ediliyor. Ağaçlar büyük olduğunda 150 kiloya kadar verim elde edilebiliyor. İlimizde çok fazla ceviz olmasına rağmen bilinmiyor. Komşu iller burada cevizleri kendileri pazarlamaktadır. Bu konuda ilimize paketleme tesisi kurulması halinde Adıyaman Gölbaşı cevizi pazarlama ile ilgili sorununu çözüleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

Adıyaman’ı Meyvecilikte Tanıtacağız

Meyvecilik konusunda Adıyaman’ın bilinmesi için elinden geleni yapacaklarını belirten Alan, şöyle devam etti:

“Adıyaman’da Çetintepe Baraj gölünün yapımı devam etmektedir. 2017 yılı 31 Ekim tarihi inşallah baraj inşaatı bitecek. Dolayısıyla kanallar sulamaya açıldıkça meyvecilik konusunda ilimizde çok güzel çalışmalar olacak. Bugünde ceviz hasadı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. İlimizde 17 bin dekar ceviz alanı mevcuttur. Bunun 9 bin dekarı Gölbaşı ilçemizdedir. Adıyaman çiğ köftesi çok meşhur, çiğköftede Adıyaman et kullanmıyor, ceviz kullanıyor. Bu cevizin birçoğunu yurt dışından Şili’den farklı ülkelerden ithal ediyoruz. Bundan sonraki süreçte çiğköfte için gerekli olan ham maddeleri Adıyaman’da yetiştireceğiz. Adıyaman çiğ köftesi Adıyaman cevizi, bulguru, marol tamamen yerli ürünler burada gidecek. Bu şekilde pazarlama ile ilgili pazarlama ağımızı da oluşturmuş olacağız”

 

Farklı Marka İle Adıyaman Cevzini Satmak Etik Değil

Adıyaman Gölbaşı İlçe Kaymakamı Murat Zadaleroğlu ise yaptığı açıklamada, “17 bin dekar alan mevcut, bunun 9 bin dekarı Gölbaşı’ndadır. Yıllık 9 bin dekarda Gölbaşı’nda üretim yapılıyor. Adıyaman’da yetişen cevizi başka iller bizden alıp kendi markaları ile pazarlıyorlar. Adıyaman cevizinin adını da Adıyaman cevizi olduğunu söylesinler. Başka ilin markası ile Adıyaman cevizini pazarlamak etik değil. Adıyaman’ın tarım merkezi olduğunu her tarafa duyuracağız. Birçok coğrafyacı Adıyaman’ı tam bilmiyor.” Şeklinde konuştu.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu