Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

“Çiftçilere eşit rekabet ortamı sağlanmalı”

29 Eylül 2016 Perşembe, 09:44

Çamgazi Sulama Birliği Başkanı Taş, Güven Tazeledi

“Çiftçilere eşit rekabet ortamı sağlanmalı”

 

Çamgazi Sulama Birliği genel kurulu yapıldı. Çamgazi Sulama Birliği başkanlık seçiminde tek adayla seçime giren mevcut başkan Osman Taş güven tazeledi.

Seçim sonunda açıklamalarda bulunan Osman Taş, bölge insanlarının huzurlu bir seçim geçirmelerinin sağlanmasında tevazu  göstererek adaylığını geri çeken Halil Rıfat Gürsoy’a meclis üyelerine ve suyun gerçek sahibi olan tüm çiftçilere desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Suyu ekonomik kullanarak en yüksek verimin alınması adına geçmiş dönemlerdeki çalışmaları daha geliştireceklerini vurgulayan Taş, yapmış oldukları hatalardan da ders çıkararak çalışmalara titizlikle devam edeceklerinin altını çizdi.

 

Bebek-1 ve Gömükan Barajı Biran Önce Bitirilmeli

Bölgede inşaatı planlanan Bebek 1,2 ve Gömikan barajlarının bir an önce tamamlanıp bölgede sulanmayan  alanın kalmaması gerektiğini bildiren Taş, şöyle konuştu:

“Tarımsal sulama da en önemli sorunun su kaynağının yetersiz oluşu ve pompaj sulamalardaki enerji giderlerinin yüksek oluşu bizleri zor durumda bırakmatadır. Su kaynağının sadece yağmur sularına bağlı olduğu barajımızda mevsimin kurak geçmesi durumunda zor durumda kalıyoruz. Bunu bu yıl yaşadık. Sulama alanımızdaki binlerce dönüm arazinin su yetersizliğinden dolayı boş bırakıldığı veya su yetersizliğinden dolayı verim kaybına neden olduğunu hepbirlikte gördük. Su sorununun hal olması için bölgemizde inşaatı planlanan Gömikan barajının bir an önce ihale edilerek hayata geçmesi gerekiyor. Su kaynağını % 50 karşılamanın dışında 7 bin hektar alanda sulamaya açılarak bölge insanlarımızın yaşam düzeyinin artmasını sağlayacaktır”

 

Çiftçilerimiz Eşit Rekabet Ortamına Giremiyor

Çamgazi sulamasının % 50’si olan pompaj sulamasına da değinen Taş, enerji giderinin yüksek olmasından dolayı çiftçilerin cazibeli sulama yapan çiftçilerle eşit rekabet edemediklerine dikkat çekti.

Çiftçilerin birçoğunun arazilerini sulamamayı tercih etmediğini duyuran Taş, sulamada enerji maliyetini düşürmek için Samsat sulamasında olduğu gibi devlet desteği ile güneş enerji panellerinin Çamgazi Sulama Birliğine de yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Yetkililerin Destek Vermesi Lazım

Yetkililerden bu konuda yardım isteyen Taş, “Adıyaman Valisi ve tüm siyasilerin destek ve ilgileri ile birliğimiz daha güçlenerek bölge çiftçilerimize daha iyi hizmet verecektir. Bu konuda kendilerinden yardım bekliyoruz. Bu verimli toprakların ilimizin ekonomisine girdisi düşünüldüğünde en büyük problemlerin başında gelen işsizliğe de önemli çare olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu görevi kendilerine layık gören herkese teşekkür  eden Taş, ellerinden geleni yaparak çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz