Anasayfa / Adıyaman / Çiftçilere doğru tohum seçimi

Çiftçilere doğru tohum seçimi

TİGEM Daire Başkanlarından Ziyaret

Çiftçilere doğru tohum seçimi

 

TİGEM Daire Başkanları Adıyaman’da incelemelerde bulundular.

Yeni üretim yılı için hazırlıkların yoğun olarak başladığı bir dönemde Adıyaman’ı ziyaret eden TİGEM Bitkisel Üretim Dairesi Başkanı Erdinç Kuzuoğlu ve Gürsel Gökkaya, İl Müdürü Adil Alan, İl Müdür Yardımcısı Nihat Yılmaz, Adıyaman Ziraat Odası Başkanı M.Salih Şahan ve tohumculuk biriminde görevli personel ile beraber Taşpınar Köyünde toprak hazırlığı ve tohum ekimi yapan üreticileri ziyaret etti.

Tarımsal üretimde verimliliğin ilk şartları olan iyi bir toprak hazırlığı ve doğru tohum seçimi ile ilgili olarak yapılan bu uygulamalı bilgilendirme üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Arazide yapılan kontroller sırasında Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğü Bitkisel Üretim Dairesi Başkanı Erdinç Kuzuoğlu, yaptığı açıklamada, “Güneydoğu Anadolu Bölgemizde Sertifikalı Tohumun yaygınlaştırılması, tanıtılması ve TİGEM tohumlarının özelliklerini anlatmak üzere,  başta Adıyaman olmak üzere Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman illerini kapsayan bir gezi planladık. Bu gezimizin amacı; Araştırma Enstitülerinin 12 yıl kadar süren çalışmaları sonucu üretilen kaliteli, bölgeye uygun adaptasyon ve verim kabiliyeti yüksek çeşitleri her türlü hastalıklara karşı ilaçlanmış vaziyette ve İl Müdürlüğü yetkililerince tarla kontrolleri yapılarak elenmiş içinden yabancı maddeler, yabancı çeşitler her türlü kırık dane toz toprak ayrıldıktan sonra paketlenmiş, ilaçlanmış tohumları çiftçiye arz etmektir. Çiftçilerimize bu sertifikalı tohumları tanıtmak amacıyla, şu anda ekim yapmakta olan çiftçilerimizi arazide görmek, ekim yöntemleri, gübreleme, toprak işleme ve ekim ayarları ile ilgili yardımcı olabilmek ve sertifikalı tohumun farkını gösterebilmek için böyle bir gezi planladık. Sertifikalı tohumların hazırlanmasında özellikle bu yıl için bölgede bazı kök çürüklüğü hastalıklarının yaygınlaşması sebebiyle farklı bir ilaçlama usulü uyguladık.  Çiftçilerimiz önceleri bu işlemi kendileri yapıyorlardı, fakat bu yıl bizden talep ettiler. Ekonomiye katkı sağlamak amacıyla çiftçilerimizin isteklerini yerine getirdik. Özellikle Adıyaman tarımındaki olumlu gelişmelerden dolayı ve çiftçilerimizin daha bilinçli olması amacıyla gezimize ilk olarak Adıyaman İlinden başladık.” dedi.

Ziyarete ev sahipliği yapan İl Müdürü Adil Adil Alan ise “Bizde özellikle Tohumculukla ilgili çok önemli bir söz var. Eğer biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bakacaksın. Biz bundan dolayı tüm çiftçilerimize Sertifikalı Tohum kullanımını önerip, sertifikalı tohum ekmelerini tavsiye ediyoruz. Sertifikalı tohum kullanımından kaynaklanan girdi farkını devletimiz çiftçiye destek olarak vermektedir. Bugün TİGEM’den gelen iki değerli daire başkanımızla birlikte sahada geziyoruz. Tohum ekilişlerini yerinde inceliyoruz varsa herhangi bir yanlışları bunu düzeltmeye çalışarak -nasıl daha iyi yapabiliriz ?- sorusunun yanıtlarını çiftçilerimiz ile birlikte bulmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.(PHA)

Bu Habere de Bakın

Kaçak akaryakıt ele geçirildi

Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kaçak akaryakıt ele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir