Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

CHP’li Ağbaba tütün üreticileriyle bir araya geldi 

10 Ekim 2017 Salı, 09:46

CHP’li Ağbaba tütün üreticileriyle bir araya geldi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberindeki milletvekilleri Adıyaman’da, tütün üreticileriyle bir araya geldi.

Tarihi Oturakçılar Pazarında tütün üreticileriyle sabahın erken saatlerinde bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, CHP İstanbul Milletvekili Oğuzhan Sarıcı, Parti Meclis Üyesi Ali Öztunç ve Adıyaman İl Başkanlığı üyeleri, tütün üreticilerinin sorun ve sıkıntılarını dinledi. Ağbaba ile beraberindeki heyet, tütün üreticilerinin sorunlarının çözülmesi noktasında çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Ağbaba, tütün üreticilerine yaptığı konuşmada, “Bize söyleyeceklerinizi TBMM’de gündeme getirmek için buradayız. Biz konuşmaya değil sizi dinlemeye geldik. Bir yasa çıkarılmaya çalışılıyor. Bu yasayı hazırlayanlar bu topraklarda doğan insanların dostu değildir. İddia ile söylüyorum bu yasayı büyük tütün firmaları hazırladı ve hükümetin önüne sundu. Kaçak tütün denince birilerinin aklına zenginleşme gelebilir. Ancak bu Adıyamanlı için zenginleşme değil çocuğunun nafaka parasıdır. Ekmek parasıdır. Burada kimse zenginleşmiyor. Geçim kaynağıdır. Biz bunu bir siyasi malzeme olarak değil aş meselesi olarak görüyoruz” dedi.

Ağbaba  “Bu yasa, eken, emek sarf eden çiftçi için hazırlanmış bir yasa değildir. Maalesef büyük sigara firmalarını zenginleştirmek için hazırlanmış bir yasa ve onların dayatması ile getirilmiş bir yasadır. Her şeye milli vurgusu yapılıyor. Bu milli bir yasa değildir. Dün Amerika Türkiye’ye vize uygulamaya başladı. Her türlü vizeyi yasakladı. Ancak bu çıkarılan yasa Amerika’nın büyük şirketleri için çıkarılıyor. Eğer ABD’ye cevap vereceksen ilk olarak yapacağın şey bu yasayı derhal çekmektir. Tütünü yasaklayacağına ekimini desteklemelisin. Geçtiğimiz günlerde Adıyamanlılar kendi ekmeğinin hakkını aramak için sokağa çıkarak seslerini yükselttiler. O gün yürüyenlerin sesi Ankara’da duyuldu. Bakan bir açıklama yaptı. ‘Yasakları düzelteceğiz’ dedi. Bizim çekilmesi konusunda çok çabamız oldu. Biz tütünün güvence altına alınmasını isterken baktık ki yasaklanıyor. Eğer tütün yasaklanır ise her Adıyamanlının evi için ölüm demektir. Tütün kimi zaman gelinin çeyiz parası kimi zaman okuldaki öğrencinin okul kalem ve defter parasıdır” diye belirtti.

Yasağın sadece tütün ekenlerin ve satanların sorunu değil Adıyaman’ın sorunu olduğunu ifade eden Ağbaba,  “Adıyaman’daki esnafında sorunudur. Tütüncü kazanamasa iş bulamazsa onlarda kazanamaz. Ondan kaynaklı herkesin mücadelesidir. Hep beraber sesimizi yükseltelim. Bu yasanın geçmemesi için her türlü girişimde bulunacağımızı bilmenizi istiyoruz. Bizim için bedeli ne olursa olsun bu yasanın geçmemesi için her türlü etkinliği yapacağız. Muhtemelen bu yasa cuma günü tekrar komisyona gelecek. Eğer bu yasa komisyondan geçerse o zaman hep beraber ayağa kalkıp sesimizi Ankara’ya duyurma vakti gelmiştir. Sonuna kadar bedeli ne olursa olsun yanınızda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hükümete bir çağrı yapmak istediklerini belirten Ağbaba,  Cumhurbaşkanın “Milletle inatlaşmaya gelmez” sözlerini hatırlatarak,  Adıyamanlıyla asla inatlaşmaya gelinemeyeceğini söyledi. Tasarının meclisten çekilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Ağbaba, devamında şunları belirtti:

“Meclisten çek muhatapları ile konuş. Muhatabı kim Adıyaman’da tütün eken çiftçidir. Adıyaman’daki Abuzer dayıdır. Amerika’daki Cony değildir. Bir muhatabın vardır. Bu işte emek sarf eden ile gelip görüşeceksin ve ona göre düzenleme yapacaksın. Bu insanların düşüncesini almadan ben yaptım demek ile bu iş olmaz.”

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz