Cezayirli Akademisyenler Adıyaman Üniversitesinde

05 Kasım 2016 Cumartesi, 07:00

Cezayirli Akademisyenler Adıyaman Üniversitesinde

 

Mevlana Öğretim Üyesi Değişim Programı kapsamında Adıyaman Üniversitesine gelen Cezayir Tlemcen Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Naima Rahmani ve Doç. Dr. Nasıra Bakuş çeşitli ziyaretlerde bulunarak, konferans verdi ve panele katıldı.

Tlemcen Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Naima Rahmani ve Doç. Dr. Nasıra Bakuş z Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret etti. İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Duran’ın da hazır bulunduğu ziyarette Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Ziyaretin ardından Doç. Dr. Rahmani ve Doç. Dr. Bakuş program kapsamında Üniversitemiz öğrencilerine konferans verdiler. Doç. Dr. Rahmani ve Doç. Dr. Bakuş verdikleri konferanslarda öğrencilerimize Cezayir’de Fransız İşgali ve Antropoloji Bilimini ve Cezayir Kurtuluş Savaşında Halka Türkülerinin Rolünü anlattılar.

Programın sonunda ise Doç. Dr. Rahmani ve Doç. Dr. Bakuş M. Vehbi Koç Konferans Salonu’nda Üniversitemiz Kişisel gelişim Topluluğu tarafından düzenlenen “Cezayir ve Türkiye Arasında Kültürel ve Tarihi Köprüler” konulu panele katıldılar.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katıldığı panele İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Duran başkanlık etti. Doç. Dr. Rahmani ve Doç. Dr. Bakuş’un Arapça konuşup Prof. Dr. Duran’ın Türkçe’ye çevirdiği panelde Doç. Dr. Rahmani Osmanlı Dönemi Cezayir’inden kalma mimari eserleri slaytlar aracılıyla göstererek Cezayir’in Endülüs’e dönüşmemesi için Osmanlıların büyük çaba sarf ettiğini örnekleriyle anlattı. Doç. Dr. Rahmani Fransız işgali döneminde tahrip edilen ve ahır olarak kullanılan Osmanlı eserlerinin günümüzde yeniden ihya edildiğini ve modern Cezayir için önemli bir tarihi kimlik oluşturduğunu söyledi.

Doç. Dr. Bakuş ise Cezayir’in düğün törenlerine ve kadın kıyafetlerine değinerek bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda Cezayir düğün törenlerinde ve kadın kıyafetlerinde bulunan Osmanlı izlerini görsellerle anlattı.

Panelin sonunda  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, Cezayir Tlemcen Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Naima Rahmani ve Doç. Dr. Nasıra Bakuş’a  Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’nün selamını ileterek Üniversite adına düzenlenen teşekkür belgelerini verdi. Prof. Dr. Temir Mevlana Değişim Programı ve daha başka programlarla bu işbirliğinin devam etmesi dileğinde bulundu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz