Adıyaman

Çetele ve Anda Yaşamak Çıktı

Tosun’dan iki yeni kitap

Hemşerimiz yazar Yusuf Tosun’un Çıra Yayınları’ndan Çetele ve Anda Yaşamak adlı kitapları raflardaki yerini aldı.

Çetele, günlük tarzında ama daha çok şiir tadında yazılmış bir kitap. Yazarın 1990’lı yılların gençlik döneminde tuttuğu günlüklerden oluşan Çetele’in ilk basımı 2003 yılında Birey yayınları tarafından yapılmış. Yeni baskıda ise o dönem yazılmış fakat ilk baskıda kitaba alınmamış yeni günlükler de yer alıyor. Çetele, bir dönemin fotoğrafını çekmek yönüyle de özgünlüğünü koruyan bir çalışma.

Önsözde ortaokullu yıllardan beri günlükler tutuğunu ifade eden yazar; ‘Günün birinde tuttuğum bu günlüklerin kitap bütünlüğü içinde okuyucuyla buluşacağı hiç aklımdan geçmemişti. İçimden geldiği gibi duygu ve düşüncelerimi günlüğümle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyordum. Daha doğrusu günlüklerimle iç dünyamı paylaşıyordum. Bu aynı zamanda benim için bir rahatlama yöntemi de oldu. Daraldığım, bunaldığım ya da sevinçli olduğum anların en yakın dostu hep günlüklerim oldu.’ diyor.

Çetele’nin yeni baskısında günlüklere tarihleriyle birlikte bir de başlık konulmuş ve kitap bütünlüğünün oluşmasında tarih sırası takip edilmiş. Böylece yazar kendi cephesinden kuşağının yaklaşık on yıllık bir fotoğrafını çekmiş̧ oluyor. Tabi daha çok soyut kelime ve cümlelerle! … Bu durumu biraz da yazarın o dönemki üslubunun bir yansıması olarak değerlendirmek gerekir.

Anda Yaşamak

Yusuf Tosun’un diğer kitabı da Çıra Yayınları’ndan çıkan Anda Yaşamak isimli kitabı da raflardaki yerini aldı.

Zaman hızla akıp giderken değişim de kaçınılmaz oluyor. Bugün yaşadıklarınız dün ile aynı değil. Yarın yaşayacaklarınız ise meçhul!..

Bu durum bir çaresizlik değil, tespit… diyor yazar kitabın önsözünde.

Geçmişten tecrübeyle anın hakkını vererek yaşamak ve geleceğe yol haritası oluşturmak tamamen bizim elimizde. Çünkü dün yaşadıklarımız bugünkü hayatımızı belirliyor ve bugün yaşadıklarımız da yarını şekillendirecek hiç şüphesiz. O nedenle yaşadıklarımızın kayda geçirilmesi önemli. Çünkü bugün elde ettiğimiz kazanımların çoğunluğu geçmiş̧ dönemlerde yaşanan tecrübelerin özellikle yazıyla aktarılması sayesinde olmuştur.

Kısacası ‘Anda Yaşamak’ hem geçmiş̧ hem de gelecek açısından son derece önem arz ediyor.

İşte bu kitaptaki yazılar ekseriyetle böylesi bir endişeyle kaleme alınmış.

Önsözden anlaşılıyor ki birçok kitabın kaderi gibi; ‘Farklı zamanlarda ama aynı endişeyle yazılan ve bir kısmı farklı yayın organlarında yayınlanan yazıların yukarıda ifade edilen çerçevede bir kitap bütünlüğü içinde okuyucu ile buluşması gündeme geldiğinde yeniden gözden geçirildi. Yazıların zamanın ruhuna uygun olarak okuyucuyla buluşması adına yazıların muhtevasının dışına çıkmayacak tashih, tasnif ve tetkik dışında pek bir müdahalede bulunulmadı.’

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu