Adıyaman

Çemberlitaşlılardan Ahilik Kutlaması

Çemberlitaşlılardan Ahilik Kutlaması

Çemberlitaş ve Civar Köyleri Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Çetinkaya, Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Çetinkaya mesajında, “Müslüman Türklüğe uzun ömürlülük kazandıran müesseselerin başında ÂHÎ’lik gelir. Akıl, ahlâk, bilim ve çalışma kapılarına açılan Âhi’lik Osmanlı Devletinin kuruluşunda en önemli rol alan birlikler olarak müslüman Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını tanzim eden kurumların başında yer almışlardır.

Materyalist dünya görüşünü reddeden Âhî’lik, hem dünya hem de âhireti birlikte düşünen bir inanca sahiptir. Âhî’likte mal, servet ve sadece kazanç için çalışmak hiçbir zaman kendi başına bir anlam taşımaz. Bunlar ancak kendinden üstün bir gayenin gerçekleşmesinde vasıta oldukları takdirde bir değer ifade ederler.

Âhî’lik müessesesinin temel prensipleri doğruluk, dürüstlük, güzel ahlak başkalarının hak ve hukukuna saygılı davranmak, kendi nefsi için istediği şeyleri başkaları için de arzulamaktır.

Gözü, gönlü tok olmak, vicdanlı, merhametli, cömert ve kerem sahibi olmak düsturuna bağlı olan Âhî’lik ve Ahî birlikleri, tarih boyunca esnaflar arasında kardeşliği, saygıyı, sevgiyi ve diğergamlığı esas almışlardır. Nezaket ve görgü kurallarını hiçbir şeye feda etmemişlerdir.   Tüm esnaflarımızın ÂHÎ’lik bayramını kutlar bol, bereketli ve hayırlı kazançlar dilerim.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu