Adıyaman

Cazibe ne getirecek?

Adıyaman Cazibe merkezi oldu ama

Cazibe ne getirecek?

 

Gazetemizin dünkü manşetinde yer alan, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı cazibe merkezleri içerisinde Adıyaman’da yer alıyordu. Başbakan Yıldırım’ın açıklaması Adıyaman’da sevinçle karşılanırken, cazibe merkezi içerisinde yer almamızın Adıyaman’a nasıl katkı sağlayacağı da kafalarda soru işareti bıraktı.

Adıyaman’ın daha önce teşviklerde yaşadığı hayal kırıklığının bu merkez uygulamasında da yaşanmamasını isteyen Adıyamanlılar, Cazibe Merkezi olan iller arasında olan Adıyaman’ın, bundan yeterince faydalanması gerektiğine dikkat çektiler.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı cazibe merkezleri uygulamasıyla, uygulama kapsamındaki illerin refah seviyesinin yükseltilmesi esas amaç olarak ortaya çıkıyor.

Bu kapsamda, üretim ve ihracata yeni bir ivme kazandırılıyor. Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki iller arasında, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tuncel ve Van yer alıyor. Program, danışmanlık hizmeti desteği, yatırım yeri tahsisi desteği, bina yapımı desteği, faizsiz yatırım kredisi desteği, faiz indirimli işletme kredisi desteği, üretim tesisi taşıma desteği, çağrı merkezi yatırım desteği, veri merkezi yatırım ve enerji desteği sağlanıyor.

 

Çağrı merkezi Desteği

Başbakan Binali Yıldırım:  (Çağrı ve veri merkezleri destekleri) “Müsait kamu binalarını tahsis edeceğiz. İletişim altyapısı devlet tarafından yapılacak. Kuruluş aşamasında personelin eğitilmesi için kişi başına 2 bin 500 lira destek vereceğiz. Kullanılan elektriğin yüzde 30’unu devlet karşılayacak. Organize sanayi bölgeleri parselleri büyük şehirlerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, diğer şehirlerde il özel idarelerine devredilecek. Yatırım ortamı için her şey hazır. Para hazır, imkanlar hazır bundan sonra iş yatırımcılara düşüyor. İşi yapacak olanlar sizlersiniz. Dolayısıyla biz de uygun olarak, iş aş sağlayan projelere gözümüz kapalı destek vereceğiz. Benim görevim de bu işlerin doğru yapılıp yapılmadığını takip etmek. Arkadaşlar uygulayacak, bir aksaklık varsa onu da gidermek benim boynumun borcudur. Burada milletimizin huzurunda söz veriyoruz. Verdiğimiz sözün eksiksiz yerine getirilmesi de bizim boynumuzun borcudur. Yatırımını Doğu’da büyütmek isteyenlere özel destekler vereceğiz. 100 milyon ve üzerindeki yatırımlara özel desteğimiz var.” dedi.

 

Veri Merkezleri

Çağrı merkezlerine ek olarak veri merkezleri de desteklenecek.

 

Üretim ve hizmet sektörü desteklenecek

Bir üretime destek var, iki hizmet sektöründe faaliyet gösteren özellikle çağrı merkezi kurulması, veri merkezi kurulması. Bu iki hizmet sektörüne ayrıcalıklı destek var. Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. İstenen danışmanlık hizmetini devlet karşılayacak. Devlet parasını verecek, yatırımcı, girişimci böyle bir hizmeti alacak.  Yatırım için yer üretilecek.  Başbakan Yıldırım, “Ne lazım, arsa, bu organize sanayi bölgesi veya yoksa organize sanayi bölgesi dışında. Tercihimiz varsa organize sanayi bölgesi içinde olması. Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verilecek. Çağrı merkezi kurmak isteyenlere yatırım desteği vereceğiz, veri merkezi kurmak isteyenlere de” dedi.

 

İstihdam garantisine destek

En az 30 kişiyi istihdam edeceğini söyleyen işletmeye destek verilecek. Yatırım tutarı asgari 2 milyon olacak ve en az 30 kişiyi istihdam edeceğini garanti edecek. Çağrı merkezinde bu alt limit 200 kişi olacak.

Desteklerde öz kaynak yüzde 30, kredi yüzde 70 olacak.

 

20 bin metrekareye kadar binalar desteklenecek

20 bin metrekareye kadar binalar desteklenecek. İlk 20 bin metrekaresi devletten, diğer kısmına kredi alabilecek.

100 milyon ve üzerindeki yatırımlara özel destek

100 milyon ve üzerindeki yatırımlara özel destek geliyor.  Kredi 2 yıl ödemesiz 6 yıl, sıfır faiz olacak.

 

İmalat sektörü destekleniyor

23 ili kapsayan teşvik programı bütün Türkiye’nin imalat sektörünü destekleme anlamına geliyor. Oradaki imalatları destekleyerek Doğu’da yatırımın yapılmasının önü açılıyor. Taşıma ve lojistik destekleri de buna dahil.

Güne Bakış haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu