Adıyaman

“Çalışanın engeline göre iş verilmeli”

Memur Sen Engelliler Komisyonu:

Memur Sen Adıyaman Temsilciliği Engelliler Komisyonu Başkanı Sinan Bilgiç “Engelimizin karşımıza bir engel olarak çıkarılmadığı, hak ve adaletin uygulandığı bir çalışma hayatı istiyoruz. Bu bağlamda başta engelli çalışanlarımızın atamaları yapılırken engelinin bu işe uygun olup olmadığı, yapıp yapamayacağı araştırılmamaktadır” dedi.

Memur Sen Adıyaman İl Temsilciliği Engelliler Komisyonu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli üyelerle bir araya geldi. Adıyaman Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’da düzenlenen programa Memur Sen İl Temsilcisi Ali Deniz ve Eğitim Bir Sen Şube Yönetim Kurulu üyeleri de iştirak etti.

Engelli kamu çalışanlarının sorunlarının değerlendirildiği ve konu ile ilgili sendikal çalışmalarının anlatıldığı toplantıda konuşan Memur Sen İl Temsilcisi Ali Deniz “Toplumumuz ve sorumluluk sahibi yetkililerimiz, yaşadığımız dünyada engellileri, engelleri ile değil, önce herkes gibi insan oldukları için ve sahip oldukları yetenekleri ve birikimleri ile değerlendirmeli; bu taleplerin karşılık bulacağı bir dünya artık hayal olmamalıdır” dedi.

“Çalışma hayatında engelli çalışanların iyi anlaşılması, doğru işe yerleştirilmesi, geliştirilmesi ve yönetici vasfını kazanması için yeterli fırsatlar verilmemektedir. Birlikte yaşadığımız dünyada, engellilere saygı duyulması ve önem verilmesi elzemdir. Bu hususların karşılık bulması için gerekli adımların atılmasının takipçisi olacağımızın bilinmesini de isteriz” şeklinde konuşan Deniz, “Bizler sorumlu sendikacılık adına her türlü engelle mücadele etmeli ve kendimizle barışık olmalıyız. Bu minvalde ‘En büyük engel sevgisizliktir’ diyerek saygıya, sevgiye bir adım atmak için eğitimin ilk aşamasından itibaren ‘Engellere ve engellilere yönelik doğru adımlar atılmalıdır’ diyoruz” dedi.

Çalışma şartlarımız iyileştirilsin

Toplantıda konuşan Memur Sen Adıyaman Temsilciliği Engelliler Komisyonu Başkanı Sinan Bilgiç çalışma hayatının içerisinde bulunan engelli kamu görevlilerimizin ekonomik ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi, bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılması, engelli çalışanlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet sunmasına olanak sağlayacaktır” dedi.

“Ekonomik anlamda engellinin gelirine değil, giderine bakılarak değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır” ifadesini kullanan Bilgiç  “Hükûmetin gündeminde olan 3600 Ek gösterge çalışmasına engelli kamu görevlilerinin de dâhil edilmesi en büyük talebimizdir” şeklinde konuştu.

Sinan Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirilmesi ne kadar önemli ise kariyer ilerlemesinin de buna uygun yapılması o kadar önemlidir. Bugün ülkemizde bürokrasiye baktığımızda üst düzey yönetici engellinin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz. Artık engelimizin bir engel olarak algılanmasından vazgeçilip kariyer engeline bir son verilmelidir.”

“Engelimizin karşımıza bir engel olarak çıkarılmadığı, hak ve adaletin uygulandığı bir çalışma hayatı istiyoruz. Bu bağlamda başta engelli çalışanlarımızın atamaları yapılırken engelinin bu işe uygun olup olmadığı, yapıp yapamayacağı araştırılmamaktadır. Dolayısıyla ataması yapılan engelli çalışanlar işe başladıktan sonra idarecisi ile karşı karşıya gelmekte, engeline uygun olmayan işler talep edilmekte ve bu tarz işler talep edildiğinde de ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Ayrıca hâlihazırda çalışma hayatında, çalışma sahasında yaşanan sorunların, sıkıntıların giderilmesi ve engellinin yaşamını kolaylaştıracak yasal düzenlemelerin yapılması için son toplu sözleşme görüşmelerinde masada olan taleplerimizin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğimizin bilinmesini de isteriz.”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu