Adıyaman

Çadırkent’e Kütüphane Açıldı

 

Çadırkent’e Kütüphane Açıldı

 

Adıyaman Konaklama Tesislerinde yaşayan yaklaşık 10 Bin Suriyeli sığınmacının kişisel ve sosyal gelişimleri ile çeşitli aktiviteler içinde yer alarak zaman geçirebilmelerini sağlamak amacıyla Çadırkentte Kütüphane ve okuma salonu açıldı.

Kütüphane açılışına Vali Mahmut Demirtaş, Çadırkent’ten sorumlu Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Ertuğrul Altuğ katıldı.

Çadırkentte kalan çocukların  ve gençlerin okul saati dışında ders çalışıp, kitap okumalarını sağlayarak zaman geçirebilmeleri amacıyla açılan Kütüphane ve okuma salonunda Türkçe ve Arapça yazılı yüzlerce kitap ile ders çalışma masaları yer  alıyor.

Kütüphane ve Okuma Salonunun açılış kurdelesini keserek hayırlı olmasını dileyen Vali Mahmut Demirtaş,  açılışın ardından kütüphaneyi gezerek kitapları inceledi.

Kütüphane ve okuma salonunu açılmasının sevincini yaşayan Suriyeli çocuklar ise Vali Mahmut Demirtaş’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kütüphane açılışı sonrası Vali Mahmut Demirtaş ve beraberindekiler,  Çadırkentte kurulan halı atölyesinde Suriyeli kadınların el emeği göz nuru ürettikleri ve dokuması tamamlanan halıların kesimini yaparak, bitirilen halıların kalitesi ile ilgili bilgi aldı.

Çadırkentte açılan Tekstil kurslarını da gezen Vali Mahmut Demirtaş, kurslarda üretilen ürünleri inceleyerek,  Suriyeli kursiyerlerle sohbet etti.

Yaptığı incelemelerin ardından bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Çadırkentte açılan kurslarda Suriyeli sığınmacılara zaman geçirebilmelerini sağlamak amacıyla bir taraftan meslek öğretildiğini bir taraftan da aile bütçelerine katkıda bulunulduğunu ifade etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu