AdıyamanManşet

Büyükfırat’ın Adı Yaşatılsın!

Eski Milli Eğitim Müdürü Büyükfırat Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden eski Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat son yolculuğuna uğurlandı. Adıyaman Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel ise kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden eski Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat’ın isminin yaşatılmasını talep etti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı, Adıyaman, Nevşehir ve Adana İl Milli Eğitim Müdürü ve Azerbaycan Eğitim Müşaviri olarak görev alan Abdulgafur Büyükfırat, geçirdiği kalp krizi nedeni ile önce Osmaniye Devlet Hastanesine ardından Adana Şehir Hastanesine kaldırıldı. Büyükfırat yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.  Büyükfırat’ın cenazesi tamamlanan işlemlerin ardından memleketi Adıyaman’ın Samsat ilçesine getirildi. Sahabe Safvan Bin Muattal Mezarlığında kılınan cenaze namazı sonrası Büyükfırat, defnedildi.  Defin sırasında Samsat Belediyesi ekiplerince maske, şapka ve kolonya dağıtıldı.

Cenaze törenine Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılıç, Samsat Belediye Başkanı Halil Fırat, Osmaniye’nin Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kandemir, Abdulgafur Büyükfırat’ın yakınları, Şanlıurfa, Adıyaman ve Osmaniye’den de çok sayıda yetkili ve sevenleri katıldı.

 

Büyükfırat’ın İsmi Yaşatılmalı

Adıyaman Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden eski Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat’ın isminin yaşatılmasını talep etti.

Temel, yaptığı açıklamada, Abdulgafur Büyükfırat’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Adıyaman’ımızda eğitimin bütün kademelerinde uzun yıllar görev yapmış, hizmet etmiş, binlerce gencimizin, insanımızın gönlüne dokunmuş, onlara rehberlik etmiş, fikirleri ve faaliyetleri ile farkındalık oluşturmuş, yediden yetmişe herkesin, her kesimin sevgisini, saygısını ve takdirini kazanmış hocamız, ağabeyimiz ve eğitim liderimiz Abdulgafur Büyükfırat’ı kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.”ifadesini kullandı.

Merhum Büyükfırat’ın bir çok ilde ve yurt dışında da önemli görevleri başarıyla ifa etmiş ve insanların takdirini kazandığını dile getiren Temel, açıklamasında şunları kaydetti:

“İlimizde Milli Eğitim Müdür olarak görev yaptığı yıllarda “Beş dakikanı bana ayır” okuma kampanyasıyla öğrencilerimize kitabı ve okumayı sevdirmiş, adeta kitap ile özdeşlemiştir. Bu kampanya ülke çapında ses getirmiş, ulusal basında yer almış, büyük takdir ve beğeni almıştı. İlimize faydasını ve örnek kişiliğini anlatmakla bitiremeyeceğimiz değerli hocamız bedenen artık aramızda yok maalesef. Ancak hatırası her zaman gönlümüzde yaşayacaktır. Kendisine karşı birazcık da olsa vefa borcumuzu ödemek ve adını yaşatmak adına Abdulgafur Büyükfırat isminin herhangi bir eğitim kurumuna veya yeni yapılacak olan İl Halk Kütüphanesine verilmesini Adıyaman Kent Konseyi olarak önemsiyor ve öneriyoruz. Talebimizin karşılık bulacağına inanıyor, Bu vesile ile Abdulgafur Büyükfırat hocamızı bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyoruz.” (İHA-PHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu