Bütün renkleriyle bayram

08 Temmuz 2016 Cuma, 09:41

Bayramlaşma Törenine ‘Kardeşlik’ ve ‘Hoşgörü’ Mesajı

Bütün renkleriyle bayram

 

Adıyaman Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve protokol üyeleri ile halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirilen Adıyaman’daki bayramlaşma töreninde ‘kardeşlik’ ve ‘hoşgörü’ vurgusu yapıldı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla Adıyaman Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleştirilen resmi bayramlaşma törenine katılan her kesimden Adıyamanlı ‘kardeşlik’ ve ‘hoşgörü’ vurgusu yaptı.

Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’nun ev sahipliğini yaptığı törene TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, İ. Halil Fırat ve Salih Fırat, , Alay Komutanı Albay Ercan Atasoy, Baro Başkamı Hasan Demir, İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi Bölge Metropoliti Melki Ürek, Alevi kanaat önderleri, kurum müdürleri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol üyelerinin, vatandaşlarla tek tek bayramlaşması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, bayramlaşma törenine katılan her kesimden protokol üyelerini işaret ederek, “Adıyaman’daki hoş görünün kanıtı bugün bir kez daha gözler önüne serildi” dedi. Başkan Kutlu sözlerine, Adıyaman’ın her zaman barışın ve huzurun başkenti olarak kalacağını da ekleyerek şunları söyledi: “Geride bıraktığımız mübarek Ramazan ayını ihya etmemize fırsat veren ve bizi Ramazan Bayramına kavuşturan Cenab-ı Allah’a sonsuz şükürler olsun. Memleketimiz bir huzur şehridir. Bugün bu salonda her siyasi partiden, her mezhepten ve dinden, her görüşten hemşerilerimiz bulunuyor. Cenab-ı Allah, Adıyaman’ımızın mozaiğini oluşturan bu kardeşlerimizle birlikteliğimizi ve beraberliğimizi daim kılsın. Bizi ayırmak isteyen, aramıza nifak sokmak isteyenlere de fırsat vermesin inşallah. Allah, Adıyaman’daki bu hoşgörünün tüm dünyaya yayılmasını da nasip etsin inşallah. Bu vesileyle tüm hemşerilerimin ve İslam aleminin Ramazan Bayramını kutluyorum.”

Daha sonra söz alan AK Parti Adıyaman milletvekili Salih Fırat ise yaptığı konuşmada, bayramların birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü olduğunu söyleyerek, “Ülkemiz son yıllarda topyekûn bir terör saldırısıyla karşı karşıya. Her yerde bombalar patlatılıp, masum insanlarımızın canına kastediliyor. Bu bayram vesilesiyle ülkemizde huzurun, kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin hakim olması için Yüce Rabbime duada ediyorum. Çünkü bugün ülkemizin en çok buna ihtiyacı var. İnşallah bu terör belasından kurtulup dünyada lider bir ülke konumuna geliriz” diye konuştu.

AK Parti Adıyaman milletvekili İbrahim Halil Fırat da, birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında, “Ramazan Bayramı tüm dünyadaki gözyaşı ve kanın durmasına vesile olur inşallah. Bayramlar barış ve kardeşliğin olduğu bir gündür. Adıyaman’da barış ve kardeşlik hüküm sürmektedir. İnşallah bu birlik ve beraberlik tüm Türkiye’ye örnek olur” şeklinde konuştu.

AK Parti Adıyaman milletvekili Adnan Boynukara ise yaptığı konuşmada, tüm Adıyamanlıların ve İslam aleminin bayramlarını kutlayarak, “Bu bayramın ülkemize, milletimize, İslam Alemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum” dedi.

Daha sonra söz alarak bayramların birlik ve beraberliğin doruğa çıktığı anlar olduğunu söyleyen TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın da son dönemlerde artan terör olaylarına dikkat çekerek, “Terör saldırılarının kaynağı kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin, kime karşı işlenirse işlensin hepsini lanetliyoruz. Bayramları fırsat bilerek birbirimize sarılarak, bağlarımızı kuvvetlendirerek teröre karşı durabiliriz. Türkiye’nin gücü terörü nihayete erdirmesiyle mümkündür. İnşallah bu bayram vesilesiyle tüm şer şebekelerin sonunun gelmesi için hem dua edeceğiz, hem de devlet olarak terörle mücadeleyi sürdüreceğiz. Bayramı bayram tadında yaşamanızı diliyorum” ifadelerini kullandı.Butun-Renkleriyle-Bayram!-(24)

Göreve geldikten sonra Adıyaman’daki ilk bayramını kutlayan Vali Abdullah Erin ise yaptığı konuşmada Adıyamanlıların ve tüm İslam aleminin bayramını kutlayarak, ülkede yaşanan terör olaylarının sona ermesi dileğinde bulundu. Vali Erin konuşmasında, “Bizi bugün bir araya getirip bu bayram havasını yaşatan Cenab-ı Allah’a hamdolsun. Nice barış ve kardeşlik içerisinde bayramlar diliyorum. Ülke ve dünya olarak kardeşlerim çok zor günlerden geçiyoruz. Yeryüzündeki bütün Müslüman kardeşlerimiz başta olmak üzere insanlığın tamamı bir kriz aşamasında. Kötü günler ve zor günler sürekli olmayacaktır elbette. Son 150-200 yıl içerisinde faşizmin yerle bir olduğunu, yıkılmaz denilen komünizmle yönetilen ülkelerinde darmadağın olduğunu gördük. Dünya yeni bir doğuşun arifesindedir. Dünyadaki sahte medeniyetin çöküşünü yaşıyoruz. Zulümden ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyen bu sistemin çökmek üzere olduğunu görüyoruz. Bu çöküş sancısız ve acısız olmayacaktır. Bunun bir yansımasıdır Türkiye’de yaşadıklarımız. İnsanlığımıza, ülkemize, kardeşliğimize saldırıyorlar. Ama gam yok, hüzün yok. Geçmişte olduğu gibi bundan sonrada 780 bin metrekarelik bir alan değildir Türkiye Cumhuriyeti. Sadece Anadolu topraklarından ibaret değildir. Bu millet tekrar ayağa kalkacak, insanlığa zulmü yapanlara karşı direnecek ve hakim olacağız. Son 15 gün içerisinde bir şehit verdik. Buna sebep olanlara devlet olarak gereken cevabı verecek güçteyiz. Adıyaman’ın süre gelen huzuruna beş on tane çete mensubu zarar veremeyecektir. Askeri, polisiyle, biz sivil idarecileriyle oraları bu insanlara dar edeceğiz. Onları oradan söküp def edinceye kadar uyumayacağız. Kesinlikle geçit vermeyeceğiz. Binin üzerinde korucu kardeşimiz var. Onlarda taşın altına elini koyacak. Bu mücadelede herkes fedakarlık yapacak. Ben bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet ediliyorum, gazi olan kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum” dedi.

Vali Abdullah Erin’in konuşmasının ardından söz alan Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi Bölge Metropoliti Melki Üreki ise yaptığı konuşmada İslam aleminin bayramını kutlayarak şunları söyledi: “Bayram huzur günüdür. Ben barış yerine huzuru savunuyorum. Barış biraz yalancı bir kelime gibi geliyor bana. Bir bakmışsınız var, bir bakmışsınız yok. Bundan dolayı insanlar arasında barıştan çok huzurun olmasından yanayım. Bu vesileyle tüm Adıyamanlı hemşerilerimize, ülkemize ve İslam dünyasına huzur ve neşeli bayramlar diliyorum.”

Daha sonra sırasıyla söz alan Alevi Kanat Önderleri ise yaptıkları konuşmalarda birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, “Bayramlar huzur ve barış günleridir. Yüce Rabbimizden diliyoruz ki; Ülkemizin başına bela olan bu terör belası bir an önce yok olur. Biz Adıyaman’da yaşadığımız için çok şanslıyız. Çünkü buradaki kardeşlik birçok yerde maalesef yok. İnşallah Adıyaman’daki barış ve kardeşlik tüm yurda ve dünyaya yayılır” şeklinde konuştular.

Programa katılan CHP İl Başkanı Mehmet Yıldırım da söz alarak tüm İslam aleminin bayramını kutladı. Yıldırım konuşmasında, “Adıyaman gibi huzurlu bir kentte yaşadığımız için çok mutluyuz. Bu huzurun ve barışın tüm ülkeye yayılması için hükümetin terörle sonuna kadar mücadele etmesini istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman barıştan yanayız. Dünyanın başına bela olan bu terörün Türkiye’de bitirilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Butun-Renkleriyle-Bayram!-(17)İşadamları adına konuşan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ile MÜSİAD Başkanı Şerif Yıldırım da yaptıkları konuşmalarda tüm İslam aleminin bayramını kutlayarak, terörden arınmış bir ülke dileğinde bulundular.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü ise konuşmasında, tüm Adıyamanlıların ve İslam aleminin bayramını kutladı.

Konuşmaların ardından Adıyaman eski milletvekillerinden Ahmet Doğan’ın yaptığı dua ile program sona erdi.

Mimar Sinan Kültür Parkında kamu görevlileri ve halkla yapılan bayramlaşma sonrası Vali Erin, beraberinde Milletvekilleri ve diğer protokol üyeleri ile birlikte İl Jandarma Komutanlığına geçerek, askeri personel ve vatani görevini yapan askerlerle bayramlaştı. Ardından Açık Cezaevine geçerek mahkûmlarla bayramlaştı. Mahkûmların Bayramını tebrik eden Vali Abdullah Erin, “Bu Bayramın sizlere, ailelerinize ve çocuklarınıza hayırlar getirmesini diliyorum. Zaman çabuk geçiyor. Önemli olan sizlerin burada alacağınız derslerin ibretidir. İnşallah bundan sonraki bayramları evinizde çoluk ve çocuğunuzla birlikte mutlu bir şekilde geçirirsiniz.

Açık Cezaevinde mahkûmlarla yapılan bayramlaşma sonrası Vali Erin ve beraberindekiler Polisevine geçerek, Emniyet Personeli ile bayramlaştı.

Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 80. Yıl Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezine geçerek, burada kalan çocuklarla bayramlaşan Vali Abdullah Erin, çocukların bayramını tebrik ederek,  yakın ilgi gösterdi.

Vali Abdullah Erin, Ramazan Bayramında Çadırkentte kalan Suriyelileri de unutmadı. İl Merkezindeki bayramlaşma programının ardından Çadırkırkente giderek burada kalan Suriyelilerle bayramlaşan Vali Abdullah Erin, “4 yıldır sizlere ensar olduk. Kendi vatanında ve topraklarında uzak bir bayram geçirmenin ne kadar acı bir şey olduğunu en iyi hisseden ve yaşayanlar sizlersiniz. Bu mübarek Ramazan Bayramı vesilesiyle temennimiz ülkenizdeki savaşın bir an önce bitirilerek sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ülkenize dönmenizdir. Bu vesileyle hepinizin Bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Çadırkentte kalan Suriyeliler ise, gösterdikleri yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı Vali Abdullah Erin’in şahsında Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Hükümetine teşekkür etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz