Adıyaman

Bugün yağış bekleniyor

Bugün yağış bekleniyor

 

Yaz bitiyor sonbahar etkisini gösteriyor. Türkiye Cuma günü akşam saatlerinden itibaren batı kesimlerinden başlayarak yeni bir yağışlı sistemin etkisine girdi. Bugün Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer bölgelerin ise parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Metroloji Genel Müdürlüğü, Adıyaman ve çevresini ani sel – su baskını – sel – çatı uçması – ağaç veya direklerin devrilmesi – ulaşımda aksamalar olabileceği gerekçesiyle uyardı.

Yapılan açıklamada, “Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; 27.09.2014 Cumartesi akşam saatlerinden itibaren Malatya ve Adıyaman’da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışların, 28.09.2014 Pazar günü  etkisini attırarak  Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl’de kuvvetli rüzgarla birlikte yer yer kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara dönüşmesi beklenmektedir. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, çatı uçması, heyelan, dolu, ağaç ve direklerin devrilmesi, hava ve kara ulaşımında aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” dendi.

 

Hava sıcaklığı azalacak

Hafta sonu yurdun büyük bölümünde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla birlikte Marmara bölgesi ile Ege kıyılarında fırtına bekleniyor. Hava sıcaklığının, Cumartesi günü batı kesimlerde, Pazar günü İç ve doğu kesimlerde hissedilir derecede (6 – 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Cuma günü, akşam saatlerine doğru batı kesimlerde başlayacak olan yağışların, gece saatlerinden itibaren Marmara’nın batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir’in kıyı ilçeleri ) ile Kıyı Ege’de (İzmir, Aydın ve Muğla) sağanak ve gök gürültülü

 

5 Günlük Hava Durumu

Bugün Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer bölgelerin ise parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara, Kıyı Ege, ve Akdeniz bölgesinde kuvvetli ve yer yer şiddetli (76-100mm) olması bekleniyor. Rüzgarın, Marmara bölgesi ile Ege kıyılarında kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Pazar günü, Kıyı Ege ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusu dışında ülke genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, Marmara bölgesi ile Ege kıyılarında kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Pazartesi günü, yağışlı sistemin kuzey ve doğu kesimlerde etkili olduktan sonra ülkemizi terk edeceği tahmin ediliyor. Hafta sonu ülkemizde görülecek yağışların şiddetli ve yerel olarak aşırı (100 mm üzeri) olabileceği tahmin edildiğinden ilgililerin ve vatandaşlarımızın meteorolojik uyarı ve raporları takip etmeleri, sel, su baskını, heyelan, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgâr, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önerilmektedir.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu