Adıyaman

Bugün kimliğimizi belirliyoruz

Adıyaman’ın Kimliğini Adıyamanlılar Belirleyecek

Bugün kimliğimizi belirliyoruz

 

Adıyaman Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği çalıştaya ev sahipliği yapacak olan Adıyaman, “Gelecek vizyonunu” belirlemekle kalmayacak, Adıyaman’ın kimliğini de Adıyamanlılar belirleyecek.

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, bugün saat 14.00’de, TPAO Konferans Salonunda yapılacak çalıştay için “Adıyaman’ımızın yarınlarının inşaası amacıyla, ‘ortak akıl, ortak irade’ felsefesiyle önemli bir şehir kimliği çalıştayı düzenliyoruz. Şehre, şehirlinin gözünden ve gönlünden bakabilmek için bir araya geliyoruz. Adıyaman’ın kalkınmış, çağdaş kentleşmeye uygun ve huzurlu geleceği için neler yapılması gerektiğini birlikte konuşmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte düzenlediğimiz ‘Adıyaman Şehir Kimliği Çalıştayı Tanıtım Toplantısı’na halkımızın desteğini bekliyoruz” dedi.

 

Her kente özel çalıştay

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  bütün toplumsal kesimlerin eşit oranda önemsendiği katılımcı yönetim anlayışıyla yollara düştü.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, seçilmişler, atanmışlar, adanmışlar, sektör,  kültür, sanat, spor ve üniversite temsilcilerinin yanı sıra kanaat önderlerinin de yer aldığı yuvarlak masalardan Adıyaman’a özel Şehir Kimliği Çalıştayı yapılacak.

 

81 Başkentli Bakanlık

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Şehir Kimliği Çalıştayı tanıtım toplantısı Bakan Danışmanı İbrahim Acar ve Zekeriya Erdim’in sunumlarıyla başladı.

 

Adıyamanlısıyla Meşhur Gönül Başkenti

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu’nun ‘Adıyaman’ın, Adıyamanlısı meşhurdur.’ dediği çalıştayda;  Adıyaman Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ve Bosna Hersek Federasyonu Zenica Duboj Kantonu Tesanj Belediye Başkanı Suad Huskıç konuşma yaptı.

 

Nemrut’a Sacayağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, şehir kimliği, çevre bilinci ve mekânsal planlama amacıyla 7 Kasım 2014 tarihinde Adıyaman’da düzenlenecek olan Şehir Kimliği Çalıştayın da müzakere yöntemi benimsendi, 10 kişinin yer aldığı yuvarlak masalarda moderatör yönetiminde beyin fırtınası yapılıyor. Masa moderatörleri ara rapor düzenleyerek il moderatörlerine sunuyorlar ve çalıştay değerlendirme toplantısında analiz ihtiva eden sonuç raporları açıklanıyor. İçelleştirilmiş hizmetlerin bekasına inanan Bakanlık,  kentsel dönüşümün yanı sıra; özünü korumuş, daha yaşanabilir marka şehirler oluşturmak üzere Şehir Kimliği Çalıştaylarına 81ili kapsayacak şekilde devam edecek.

 

İlk Çalıştay Tanıtımı Düzce’de Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Düzce Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Şehir Kimliği Çalıştayı tanıtım toplantısı bugün yapılıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bürokrat ve uzmanların yanı sıra sivil toplum kuruluşları, odalar, sendikalar, kurum müdürleri, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanlarını, muhtar ve esnafın katılımıyla yapılacak çalıştayda; Düzce’nin dünü, bugünü ve yarını konuşularak bir karara varılacak.

 

Çoğulcu, Katılımcı, Doğrudan Demokrasi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “şehre şehirlinin gözünden, gönlünden bakıyoruz” sloganıyla başlattığı Şehir Kimliği Çalıştayına siyasi, akademik çevrenin yanı sıra şehir esnafının ilgisi yoğun.

2013 yılı ‘ilin örnek ahisi’ ve Şubat ayı örnek esnafı seçilen Jale Rabia Korkmaz’ın ‘şehrimize yön verilirken bize söz verilmesi paha biçilemez.’ diyerek duygularını dile getirdiği çalıştay 13 Kasım’da düzenlenecek.

 

Düzce’yi nasıl bir şehir olarak görmek istiyorsunuz?

Yuvarlak masa toplantısında ‘Düzce’yi nasıl bir şehir olarak görmek istiyorsunuz?’ diye sorularak, istişare yapılacak.

Disiplinli fikir üretme ve etkili çözüm yolları bulmak için 81 ilde ayrı ayrı Şehir Kimliği Çalıştayları düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının amacı; 81 ilimizin her birine ayrı ayrı marka değeri kazandırmak.

‘İyi değil mükemmel kent olacağız’ diyerek Düzceliler adına konuşan Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in, dikey yapılanmaya dikkat çektiği çalıştayda; Düzce’nin geleceğini belirleyecek kararlar alınması bekleniyor.

 

Değişim, Gelişim Fırsatları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını temsil eden Bakan Danışmanı İbrahim Acar’ın ‘Bu sefer geri dönüşümden değil, ileriye dönüşümden bahsedeceğim.’ diyerek başlattığı çalıştayda; özüne sadık şehirlerin değişim-gelişim süreçlerinde oluşan fırsatlarda değerlendirmeye alınacak.

 

Durmak Yok, Yola Devam

‘Sivas’a, Adıyaman’a, Rize’ye, Düzce’ye Ankara’dan bakmakla olmaz. Nasıl ki tek tip kıyafet her bedene olmazsa; her şehre aynı kimlik olmaz, biz halkımızın ayağına gideriz’ diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yönetimindeki Şehir Kimliği Çalıştayları 81 ili kapsayacak şekilde devam edecek.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu