Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

“Böyle zam nerede görülmüş”

24 Kasım 2016 Perşembe, 08:20

LPG Fiyatlarına Tepkiler Büyüyor

“Böyle zam nerede görülmüş”

 

Adıyaman Oto Galericiler Kooperatif Başkanı Ahmet Gündüz, son zamanlarda ani bir kararla alınan LPG fiyatlarının yükselmesine tepki gösterdi. LPG zammına bir tepki de Ulaştırma Memur Sen’den geldi. Ulaştırma Memur Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Çelik, fahiş zammı kınadı.

Adıyaman’da akaryakıt istasyonlarının ani bir ortak kararla litre fiyatının 2.10’lardan 2.85’lere çıkması hem kamuoyu hem de vatandaşların tepkisine neden oldu.

Konu ile açıklamalarda bulunan Adıyaman Oto Galericiler Kooperatif Başkanı Ahmet Gündüz, “Hangi vicdan buna müsaade eder, Adıyaman küçük bir memleket, ekonomik yönden zayıf bir memleket, zaten ekonomik yönden zayıf olmasa herkes dizel araçlara binerdi. Bu akaryakıt istasyonlarının aldığı kararı şiddetle kınıyorum. Sizlerde Adıyaman çocuklarısınız, bu kararı neye göre ve nasıl aldınız? Tamam zam yapılır evet ama birden 60 – 70 Kuruş zam yapılır mı, nerede görülmüş?  Ben buradan saygıdeğer halkımızı bir eylem birliği oluşturabilmek adına toplu taşıma araçlarını kullanmaya davet ediyor, zorunlu olmadıkça hususi araçlarına LPG almamalarını öneriyorum. Bu işin yetkililere ulaşılması ve çözüm bulunması adına elimizden geleni yapacağız.” Şeklinde konuştu

 

Ulaştırma Memur- Sen Şubesinden LPG Zammına Tepki

Ulaştırma Memur Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Çelik, zamlara tepki gösterdi.

Adıyaman’da LPG fiyatlarındaki ani arttırma kararı tepkilere yol açtı. Bilindiği gibi Adıyaman’da akaryakıt şirketleri LPG fiyatlarının 2.85 TL’ye yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Bu durum ekonomik olarak imkanları kısıtlı olan Adıyaman halkının yoğun tepkisini çekmişti.

Vatandaşı huzursuz eden beklenmeyen artış ile ilgili kamuoyunun tepkisini dile getiren Ulaştırma Memur Sen  Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Çelik, “LPG fiyatlarina bir gecede fahiş zam yapılmıştır. Uygulama hiç bir açıklama gereksinimi duyulmadan bir gecede alınmış bir kararın neticesidir. Hiç bir kurum veya kuruluşun zarar etmesini istememekle beraber yapılan artışın çok yüksek olduğu ve hiç bir ekonomik gerekçeye dayandırılamayacağı ortadadır. Yüksek LPG fiyatlarını protesto ediyorum. ” dedi.

“Bu artışın yasal bir hak olduğu akaryakıt şirketleri tarafından iddia edilse bile %30 oranındaki artış etik değildir. Ülke genelinde benzer fiyatla, yani yaklaşık olarak 1.90 Tl ile 2.20 Tl gibi fiyatlarla satılan Otogaz, ne acıdır ki ilimizde 2.85  civarında seyretmektedir” şeklinde konuşan Mahmut Çelik, şöyle devam etti:

“İstatistiklere göre Türkiye’de gelir sıralamasında son sıralarda yer alan Adıyaman halkına yapılan bu keyfi tutumu ancak bir hakaret olarak değerlendirmek gerekir. Huzur kenti olarak nam yapmış olan bu il, alenen haksız kazanca kurban edilmektedir. Bütün Adıyaman’da LPG fiyatlarının bir rakamda sabitlenmiş olması tüketici karşısında hizmet sunanların ortak hareket ederek anlaşma sağladıklarını göstermektedir. Bu durum açık ve net olarak rekabet ortamının üretici ve aracı akaryakıt istasyonları tarafından ortadan kaldırılması ve uzun vadede bir akaryakıt karteli oluşturma çabaları olduğu şüphesini uyandırmaktadır. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ve Rekabet Kurumu’nun ilgili yasal düzenlemelerine aykırı olan bu keyfi artışın geri alınması için BEM.BİR.SEN  olarak gerekli girişimleri başlatacak ve elde edilecek neticenin takipçisi olacağız.  İlk etapta saygıdeğer halkımızı bir eylem birliği oluşturabilmek adına toplu taşıma araçlarını kullanmaya davet ediyor, zorunlu olmadıkça hususi araçlarına LPG almamalarını öneriyoruz. İlgili kurum ve kuruluşları bu türden keyfi artışların önünü almak adına gerekli yasal işlemleri yürütmeye davet ediyoruz”(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz