Adıyaman

Bölgede Petrol Arama Çalışması Durdu

Petrol- İş Şube Başkanı:

Bölgede Petrol Arama Çalışması Durdu

 

Petrol- İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) dünyadaki petrol fiyatlarının düşmesinin ardından Batman, Adıyaman, Diyarbakır ve Şırnak’taki 40’a yakın bazı petrol arama kuyularında çalışmaları durduracağı ileri sürdü.

Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şubesi petrol arama faaliyetlerini yürüten TPIC’in işçilerinin işten çıkarılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Demokrasi Parkında toplanan sendika üyeleri basın açıklaması yaparak, TPIC İşçilerinin yalnız olmadıklarını dile getirdiler. Petrol-İş Sendikası Başkanı Ali Tırpan, yetkilileri aldıkları bu kararı gözden geçirmeleri gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“TPAO’nun bir kamu şirketi olan TPIC’ten sondaj kulelerini ve bütün ekipmanlarını geri alma kararı TPIC’in bütün faaliyetlerinin durmasına ve yaklaşık 900 işçinin işine son verilmesine sebep olmuştur. Bu karar işten çıkarılan işçilere sadece bir gün öncesinden son derece kaba ve çirkin bir şekilde verilmiştir. Sendika olarak bu kararı alan yetkilileri bir kez daha uyarıyor ve kararlarını tekrar gözden geçirmelerini bekliyoruz. TPAO tarafından alınan, TPIC tarafından uygulamaya konulan bu karar asla kabul edilemez. Bu karardan biran önce vazgeçilmesini ve mağdur olan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz.” Basın açıklaması yapan sendika üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

 

40 yakın istasyon durdu

Çözüm süreciyle birlikte son bir yılda bölgede petrol üretiminin ikiye katlandığını belirten Tetik, “Petrol fiyatının düşüşü her şeyi alt, üst etti. Günde ortalama 30 ila 40 bin varil arasındaki petrol üretimi yarı yarıya düşecek. Yaklaşık bin kişi işsiz kalacak” dedi. Mustafa Tekik, Tpao, TPIC, Güneyyıldızı ve Aladdin Middle East şirketlerinin bölgede yeni açılan 40 kuyuda petrol arama çalışmalarını durdurmaya başladığını söyledi.

Tekik, kuyularda çalışmaların durmasıyla birlikte Tpao’nun 200, TPİC’in ise 800 işçi olmak üzere bin işçinin işine son vermeye hazırlandığı duyumlarını aldıklarını belirtti. Bu işçilerden 400 kadarının sendikalarına üye olduğunu kaydeden Tekik şöyle konuştu:

“Çözüm süreciyle birlikte son bir yılda petrol üretiminin ikiye katlandığı bölgede petrol fiyatlarının düşüşü her şeyi alt- üst etti. Günde ortalama 30 ila 40 bin varil arasındaki petrol üretimi yarı yarıya düşecek. 3-4 aylığına da olsa petroldeki düşüş, petrol emekçilerinin yaşamını alt üst edecek. Türkiye ithal ettiği petrolün bir bölümünü Irak’ın Kürdistan bölgesinden 30- 40 dolara aldığı için sondaj kuyu sayısını 100’den 30’un altına düşürmek istiyor. ‘Sondaj yapacağıma kayıt dışı ve yasadışı yollardan petrol alırım’ hesabı yapılıyor.”

 

Gözümüz Kulağımız Ankara’da

Batman’da petrol sektöründe 15 bin ailenin geçindiğini kaydeden Tekik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl Botaş’a bağlanan TPIC ile TPAO arasında düşmanca birbirine yaklaşım var. TPIC’te çalışan 800 işçiden 600’ü üyemiz. Bu çalışanların işten çıkarılmaması için TPAO’ya öneride bulunduk. TPAO, TPIC’ten sondaj kulelerini geri istiyor ama bu kulelerde çalışan TPIC işçilerinin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Batı Raman’da işçiler kulenin haklı olarak TPAO’a verilmesini engelledi. 200 civarında da geçici işçinin TPAO’dan çıkarılmak istenilmesine karşı mücadelemiz sürüyor. Gözümüz, kulağımız Ankara’da. Çalışanların emeği söz konusu. Kimse ekmeksiz kalmamalı. Sokağa çıkıp eylem yapacağız.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu