Adıyaman

Bölge insanı mağdur ediliyor

Demokrasi Platformundan Sokağa Çıkma Yasağına Tepki

Bölge insanı mağdur ediliyor

 

Adıyaman Demokrasi Platformu üyeleri, son dönemlerde terör olaylarının arttığı bölgelerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına tepki gösterdi.

Demokrasi Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına, Eğitim-Sen Adıyaman Şube Başkanı Hasan Basri Yorulmaz, HDP üyeleri, KESK üyeleri ve Eğitim-Sen üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Adıyaman Şube Başkanı Hasan Basri Yorulmaz, devam eden sokağa çıkma yasaklarının biran önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

20 Aralık Cuma Günü saat 13.00’te İtfaiye Müdürlüğü binası önünden Demokrasi Parkı’na kadar yürüyüş düzenleyeceklerini belirten Yorulmaz, “Günlerce süren sokağa çıkma yasakları kısa süreliğine kalktığında ortaya çıkan manzara da savaşın görüntüleridir. Harabeye dönen şehirlerden yüz binlerce vatandaşımız diğer şehirlere göç etmektedir. Sokağa çıkma yasaklarından dolayı milyonlarca vatandaşımız kamu hizmetlerinden yararlanamamakta, çocuklarımız okullara gidememektedir. En son Şırnak Valiliğinin SMS’lerle Cizre ve Silopi’de, görev yapan öğretmenleri izine göndermesi tüyleri diken diken eden bir uygulamadır. Aynı şekilde öğrenci yurtlarının Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından boşaltılması ve devlet hastanelerine gönderilen resmi yazıda personelleriniz ve malzemeleriniz hazır olsun denilmesi topyekun savaş hazırlığı yapıldığını ve kamu hizmetlerinin de savaşa göre düzenlendiği göstermektedir. Bu tehlikeli gidişata emekçiler, demokrasi güçleri ve halkımız geçit vermemelidir, vermeyecektir. Sivillere yönelik katliamlara, savaş politikalarına, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasına karşı demokratik eylem ve etkinliklerle karşı koyacağız” şeklinde konuştu.

 

5 ilçede yasak sürüyor

Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki sokağa çıkma yasağı sürüyor. Sur, Dargeçit ve Cizre’de şiddetli çatışmalar yaşanırken, Silopi ve Nusaybin’de sessizlik hakim. 5 ilçede yasak sürüyor.

Terör örgütü PKK’nın ve gençlik yapılanması YDG-H’nin açtığı hendek ve kurdukları barikatlarla gerçekleştirdikleri terör eylemleri nedeniyle Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sürüyor.

 

Sur

6 mahallesi ve 1 caddesi ile girişindeki Şeyh Sait (Dağkapı) Meydanı’nda ilan edilen yasağın 15’inci gününe girdiği Sur ilçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında dün gece şiddetli çatışmalar yaşandı. İlçede, asker ve polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonda zaman zaman teröristler ile sıcak temas sağlandığı öğrenildi. Çatışmalar bugün sabah saatlerinde de sürdü. Yer yer silah ve bomba sesleriyle yankılanan ilçede yasak süresince çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi. İlçede, 15 gündür devam eden çatışmalarda 2 polis şehit oldu, 17 polis ise yaralandı.

 

Dargeçit

Dargeçit’te ise yasak 6’ncı gününe girdi. 6 gündür operasyonların sürdüğü ilçede bugün sabah saatlerinde teröristler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Örgütün dağ kadrosundan yaklaşık 50 PKK’lının geldiğinin ileri sürüldüğü ve şimdiye kadar 6 PKK’lının etkisiz hale getirildiğinin belirtildiği ilçede, yasağın birkaç gün daha sürmesi bekleniyor. Öte yandan, yasak süresince yaşanan çatışmalarda 3 polis ile 3 vatandaş yaralandığı ilçeye hatların zarar görmesi nedeniyle 2 gündür elektrik verilemiyor.

 

Nusaybin

Merkez Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir ve Dicle Mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 3’üncü gününde devam ettiği Nusaybin’de ise bugün sessizlik hakim. Dün gece yer yer çatışma yaşanan ilçede, bugün yasak bölgenin dışında kalan esnaflar kepenk açmadı. İlçeden geçen uluslararası İpekyolu’nun ise Habur Sınır Kapısı’nın kapalı olması nedeniyle şoförler tarafından kullanılmadığı görüldü.

 

Cizre

Büyük askeri sevkiyatın yapıldığı ve ilan edilen yasağın 3’üncü gününde devam ettiği Cizre’de ise teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için dün gece saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Özel harekat ve terörle mücadele polislerinin yanı sıra çok sayıda askerin katılımıyla düzenlenen operasyona şehit düşen “Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demir”in adı konuldu. İlçede, hendek ve barikatların yoğunlukta olduğu Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde yoğunlaştırılan operasyonlarda gece boyunca güvenlik güçleri ile teröristler arasında yaşanan çatışmalar bugün de yer yer sürdü. Genelkurmay’ın açıklamasına 8 teröristin öldürüldüğü ilçenin hakim tepelerine çok sayıda askeri tank da konuşlandırıldı.

 

Silopi

Yasağın 3’üncü gününde devam ettiği Silopi ilçesinde ise henüz operasyon başlamadı. İlçenin Başak Mahallesi’nde dün gece askerlere ateş açılması üzerine kısa süreli çatışma yaşanırken, çatışmada 1 terörist öldürüldü. Gece yer yer silah seslerinin de yükseldiği ilçede bugün sessizlik hakim.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı