Adıyaman

Bizim orta refüj dubalıdır

Kavşak yapamadılar, duba yerleştirdiler

Bizim orta refüj dubalıdır

 

Adıyaman-Kahta Karayolu, Hal Pazarı Kavşağında daha önce meydana gelen kazalardan dolayı çok kişinin yaralanması ile hayatını kaybetmesi sonucu yapılan eylemlerden sonra kavşağa dubalar yerleştirildi.  Büyüyen Adıyaman’da kavşağı uzatmak yerine, duba çakmak, işin kolayına kaçmaktır. Karayolları Bölge Müdürlüğü Adıyaman’a ne zaman bakacak, ne zaman ölüm yolu haline gelen yerleri gözden geçirecek, merak konusu oldu.

Adıyaman – Kahta Karayolu, Hal Pazarı Kavşağında daha önce meydana gelen kazalardan dolayı bir çok kişi yaralanmış ve hayatını kaybetmişti. En son olarak karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir adamın otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmesi ile mahalle sakinleri duruma tepki göstererek sürekli meydana gelen kazaların olduğu bölgede üst geçit isteyerek yolu saatlerce trafiğe kapatmışlardı. Trafiğe kapatıp bir yandan ise, cenazenin kaldırılmasına izin vermeyen vatandaşlar olay yerinde bulunan polisler ve sağlık görevlileri tarafından ikna edilmiş, cenaze yoldan kaldırılarak yol yeniden kontrollü bir şekilde trafiğe açılmıştı.

Yapılan eylemler ve tepkiler sonrası yola dubalar yerleştirildi. Bir yandan dubalar yerleştirilirken yola zaman zaman, trafik polisleri tarafından yolda radar uygulaması yapılmaya başlandı. Yapılan bu çalışmalarla kazaların önüne geçilemeyeceğini söyleyen mahalle sakinleri, “Burada ne canlar öldü, kaç kişi yaralandı. Ama daha düne kadar kimsenin umurunda değildi. Onca kazadan sonra onca eve ateş düştükten sonra kalkmışlar buraya birkaç duba yerleştirmişler. Bu dubalar burada araçların hızını kesmeye yetmez. Bu dubalarla sadece yol bölünmüş. Yayalar dubaların arasında bekleye bilir ama karşıdan karşıya ne kadar yayalar kontrollü bir şekilde geçmek isteseler de bu yolca her hangi bir aracın hızını kesme gibi bir çalışma ya da başka bir şey yok. Buradan geçen araçlar sürücüleri yolun düzgün ve geniş olduğunu görünce yapabildikleri kadar hız yapıp gaza yükleniyorlar. Ama şuan yaptıkları bu çalışma oldukça yanlış. Bu dubalar yerine üst geçit ya da trafik lambaları konulsaydı daha iyi olurdu. Bakalım daha ne kadar kazalar olacak daha ne canlar gidecek acaba? Her zaman söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz, bu yapılan çalışmalar kazaların önüne geçmez, canlar gidecek, yetim kalacak çocuklarımız, evlerimize ateşler düşecek” şeklinde konuştular.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu