Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Biyolojik çeşitliliğimiz araştırılacak

12 Kasım 2016 Cumartesi, 07:49

Biyolojik çeşitliliğimiz araştırılacak

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme” Projesi kapsamında Adıyaman’da ki biyolojik çeşitlilik araştırılacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan proje ile Adıyaman’ın karasal ve iç su ekosistemlerinin biyolojik çeşitliliği envanteri çıkartılarak risk altındaki taksonların izlenmesine yönelik çalışma gerçekleştirilecek.

Projenin ihalenin sonuçlanmasından itibaren iki yıl içerisinde uygulanacağını kaydeden Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kozan, “Adıyaman’ın karasal ve iç su ekosistemleri biyolojik çeşitliliği envanteri ve risk altındaki taksonların izlenmesine yönelik araştırma için yapılacak çalışmaları, çalışmalar sonucunda izleme metodolojisinin oluşturulması ve izleme için gerekli önerilerin yer aldığı raporun hazırlanacak.

Uluslararası antlaşmalar (BÇS, Bern, CITES ve Ramsar Sözleşmeleri) ve Ulusal mevzuatımız gereği Bakanlığımızca, Ülkemiz genelinde 2013-2018 yılları arasında gerek eksik, tamamlanmamış olan envanter çalışmalarının tamamlanması, gerekse biyolojik çeşitliliğin izlenmesi maksadıyla Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesini Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yürütülmektedir.

Biyolojik çeşitliliğin etkin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması, dinamik izlemenin zamansal ve konumsal eksende gerçekleştirilmesi ile doğa koruma, doğal kaynak yönetimi ve Adıyaman’ın arazi kullanım planlarının yapılanmasında gerçekleştirilecek yatırım projelerinin yönlendirilmesi, seçeneklerin oluşturulmasına ve Orman ve Su İşleri Bakanlığınca koordine edilen ulusal biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme çalışmalarına katkı sağlamaktadır” dedi.

Kozan açıklamasının devamında, “Bu çalışma ile 3. Bölge Müdürlüğü, Adıyaman sınırları içinde yer alan 1:25000 ölçekli paftalar baz alındı. Teknik şartnamede belirlenen hususlara uymak kaydıyla biyolojik çeşitlilik envanter verilerinin literatür ve araziden sağlanması, izleme göstergelerinin belirlenmesi ve bu göstergeler üzerinden etkin izlemenin gerçekleştirilebilmesi için uygun yönetimin ve izleme planının hazırlanması amacıyla 26.10.2016 tarihinde ihale gerçekleştirildi. İki yıl içerisinde envanter çalışmaları sonuçlanacaktır” diye konuştu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz