Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Bir yılda 260 kadın öldürüldü

13 Nisan 2015 Pazartesi, 08:40

Kadın Hakları Anlatıldı

Bir yılda 260 kadın öldürüldü

Adıyaman’da KAMER Vakfı tarafından kadınlara Kadın Hakları anlatıldı.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıya kursiyer öğrenciler  ve kadınlar katıldı.

Kamer Vakfı Adıyaman Temsilcisi Serpil Ateş Korkmaz, yaptığı açıklamada, KAMER Vakfı’nın çalışmaları ve kadınları hakları konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

KAMER’in kurulduğu 1997 yılından bu yana kadınların tümünün şiddet türlerinden en az birini yaşadığını vurgulayan Korkmaz, bütün kadınların şiddet yaşadığını ileri sürdü.

Korkmaz, “Şiddet konusundaki ilk kabul kadınlardan kaynaklanıyordu. Çoğunlukla şiddeti tanımıyor ya da kadın olmanın doğal bir uygulaması olarak algılıyorduk. Bu tespit nedeniyle yıllar boyunca öncelikle kadınların şiddet konusunda farkındalık yaşamalarını, şiddetten kurtulmak için çaba harcamalarını sağlamak üzere çalıştık. 2008-2009 yıllarında yapılan iki ayrı şiddet araştırmasında kadınların yüzde 90’ının “haklı şiddet yoktur” dediğini göstermektedir” diye konuştu.

Bugün görünür olan şiddetin zaten olduğunu belirten Korkmaz, şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmalar sonucunda kadınlar şiddeti saklamamaya, şiddetten kurtulmak için destek almaya başladılar ve gizli yaşanan, saklanan şiddet görünür olmaya başladı. Görünür olan şiddet hepimizi ürkütse de olumlu bir gelişmedir. Kadınlar korku duvarını aşıp, resmi kurumlara yaptıkları başvuruların onları yeterince koruyacağına güven duydukça destek alma oranı artacak, şiddetin gerçek boyutunu görmemiz mümkün olacaktır. Ayrıca hak aramaya başlayan kadınların yeni şiddetler yaşaması da ne yazık ki kaçınılmaz görünüyor. Namus adına işlenen cinayetler aile üyelerinin karar aldığı, ölüm şeklini, yerini ve cinayeti işleyecek kişiyi belirlediği cinayetlerdir. Son yıllarda azmettiricilerin de cezalandırıldığı davalar söz konusu oldu. Namus adına işlenen cinayetler konusunda TCK’da yapılan değişikliklerin caydırıcı etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen cinayet haberlerini hep birlikte izliyoruz”

 

2014 yılı içinde 260 kadının öldürüldüğünü tespit ettik

Korkmaz, “Bu kadınlardan yaklaşık yüzde 20’si koruma kararı almış kadınlardı.  Koruma kararı aldıran kadınların kimlik değiştirme/karartma gibi uygulamalardan yararlanamadıkları, görevlendirilen bir polis ile birlikte açık hedef haline geldikleri izlenmektedir. İstanbul Adliyesinin girişinde bir kadını korumakla görevli polisin öldürüldüğüne tanık olduk. Şiddet yaşayan, boşanma kararı almış, koruma isteyen tüm kadınlar hayatları boyunca ciddi bir şekilde korunmalıdır” ifadelerini kullandı. (BHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz