Adıyaman

Bir kent, bir türbeye bakamıyor mu?

Abuzer Gaffari Türbesi Kendi Haline Bırakılmış

Bir kent, bir türbeye bakamıyor mu?

Adıyaman’ın doğusunda bulunan Abuzer Gaffari türbesinin bakımsızlığına vatandaşlar tepki gösterdi. Türbe çevresi ve tuvaletler o kadar pis ki, resmini bile buraya almak mide bulandırıcı. Koca bir kent, o kadar kurum var, kuruluş var, STK var ama restorasyon dışında “bakım” kimsenin aklına gelmiyor.

Adıyaman-Kahta karayolu üzerinde bulunan ve Ziyaret Köyü’nün girişinde bulunan türbe, Hz. Muhammed (s.a.v)’e inanan 10 kişiden biri olan Abuzer Gaffari adına yaptırıldı.

Abuzer Gaffari’nin gerçek mezarının Medine’nin bir köyünde olduğu bildirilirken, bir rivayete göre Abuzer Gaffari’nin Hz. Ömer tarafından Adıyaman’ı fethetmek için gönderildiği ve bu zatın şu anki türbesinin orada vefat ettiği ileri sürüldü.

Adıyaman’ın ziyaret edilen noktalarından biri olan Abuzer Gaffari Türbesi’ne vatandaşlar gelerek dini ibadetlerini yerine getiriyor.

Dini ibadetlerini yerine getiren vatandaşlar Abuzer Gaffari Türbesi’de gördükleri manzara karşısında ise tepkilerini dile getirdiler.

Elektriklerin gündüz yanması, tuvaletlerin pislik içinde olması, duvardaki yazıları ayrıca çevredeki içki kutularını karşısında görenler şunları söylediler:

“Buraya binlerce insanlar geliyor. Burada vatandaşlar ise dini ibadetlerini yere getiriyor. Burada ilk deldiğimizde sular kesik olduğunu gördük ve tuvaleti kullanmak istediğimizde ise su olmadığı için pislik içinde. Yetkililer gelsin, görsünler, baksınlar. Abuzer Gaffari Türbesi’ne saygısı olan burayı sürekli temiz tutması lazım ama baktığımızda durumu içler acısı, buna biz değil herkes tepki gösteriyor. Tuvaletlerdeki durum içler acısı, bir an önce temizlenmesini istiyoruz”

Ayrıca vatandaşlar elektriklerin gündüz saatlerinde açık olmasına da tepki göstererek, “Gündüz vakti elektriklerin açık olduğunu görüyoruz. Bu da vatan hainliğidir. AKEDAŞ hiç kontrollerini sağlamıyor mu, yanan ışıkların ücretleri vatandaşlarımızın cebinden gidiyor. Buna dur demek lazım, amacımız bağcıyı dövmek değil ama duruma bakılırsa soygun yapılmak isteniyor. Bunların bir an önce önleminin alınmasını istiyoruz” dedi.

Türbe girişinde bulunan duvarlarındaki yazıları görenler ise şunları dile getirdiler:

“Bizim insanlarımızın Hz. Muhammed (s.a.v)’e arkadaşlık etmiş Abuzer Gaffari Türbesi’ne bu durum yakışmadığı gibi yetkilerin duyarsız kalması da bizleri rahatsız ediyor. Manevi değerlerimize sahip çıkmamız lazım, buraya gelen her türlü insan geliyor. Burada insanlar ibadetlerini yapmak istiyor, özellikle Ramazan ayında binlerce insan geliyor fakat buradaki akıl almaz yazıları gördükten sora Adıyaman’ın bu manevi değere sahip çıkmamalarını karşısında şaşkına döndük. Bakın bu duvarların haline, içler acısı durumda, bakın ağza alınmayacak yazılar yazılmış, burası ‘aşk’ yuvası olmuş gibi yazıklar olsun demekten başka bir şey gelmiyor içimizden”

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, bir an önce bu dini vecibelerini yerine getirildiği ve manevi değer olan Abuzer Gaffari Türbesi’ne gerekli özenin bir an önce yapılmasını ve gerekli titizliğin gösterilmesini istediler.(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu